eur:
411.71
usd:
395.27
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Bartus Gábor: léptünk egyet a fenntartható társadalom irányába

Bartus Gábor: léptünk egyet a fenntartható társadalom irányába

A magyar lakosság népességszáma egy lassú folyamat eredményeként elmozdult a fenntartható állapot felé - mondta a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanács titkára az InfoRádió Aréna című műsorának. Bartus Gábor arról is beszélt, hogy milyen előnyei vannak a fenntartható társadalomnak.

Az elmúlt időszakban a népességszám lassan ugyan, de elmozdult a fenntartható állapot felé -mondta Bartus Gábor, a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanács titkára.

 „Még nagy tempóban is javul. A demográfiai változások a magyar társadalom egy fenntarthatósági sikerét jelentik - a trend irányát tekintve. Például a teljes termékenységi ráta esetében, vagyis hogy egy szülőkorban lévő hány gyermeknek ad életet, azaz egy család hány fővel pótolja magát. Egy népesség akkor stabil, ha ez az érték kettő, vagy picivel fölötte van. Magyarországon ez 2011-re lecsökkent 1,24 századra, ami elképesztően alacsony arány, de ez egy több évtizedes csökkenő trend vége volt.

Innen öt év alatt sikerült 1,49-re, ami már uniós összehasonlításban sem rossz érték.

Örömteli ennek a mutatónak a változása, akkor is, ha a 2-es értéktől messze vagyunk.”

Bartus Gábort arról is beszélt, hogy milyen előnyei vannak a fenntartható társadalomnak.

„Négy előnye van.

  • A fenntartható társadalom megőrzi a természeti kincseit.
  • A második, hogy egy társadalmi ellenállóképességet biztosít. A 2008-2009-es gazdasági világválság kapcsán láttuk, hogy nagyon sérülékenyek vagyunk, a fenntarthatóság azt jelenti, hogy az ilyen válságoknak jobban ellenállunk.
  • A harmadik a versenyképesség,
  • a negyedik pedig az általános jólét, amihez hozzátartozik a megfelelő népesedési trend is.”

Hozzátette: társadalmi összefogással és állami programokkal sikereket lehet elérni a fenntarthatóság területén is.

A népességszám növekedése érdekében össze kell hangolni a különböző szakpolitikákat, és egy ésszerű bevándorlás igénybevételével stabilizálni lehetne a magyar népességet - jelentette ki a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanács titkára.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 20:53
×
×
×
×