eur:
407.22
usd:
378.58
bux:
76553.58
2024. november 8. péntek Zsombor
Bartus Gábor: léptünk egyet a fenntartható társadalom irányába

Bartus Gábor: léptünk egyet a fenntartható társadalom irányába

A magyar lakosság népességszáma egy lassú folyamat eredményeként elmozdult a fenntartható állapot felé - mondta a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanács titkára az InfoRádió Aréna című műsorának. Bartus Gábor arról is beszélt, hogy milyen előnyei vannak a fenntartható társadalomnak.

Az elmúlt időszakban a népességszám lassan ugyan, de elmozdult a fenntartható állapot felé -mondta Bartus Gábor, a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanács titkára.

 „Még nagy tempóban is javul. A demográfiai változások a magyar társadalom egy fenntarthatósági sikerét jelentik - a trend irányát tekintve. Például a teljes termékenységi ráta esetében, vagyis hogy egy szülőkorban lévő hány gyermeknek ad életet, azaz egy család hány fővel pótolja magát. Egy népesség akkor stabil, ha ez az érték kettő, vagy picivel fölötte van. Magyarországon ez 2011-re lecsökkent 1,24 századra, ami elképesztően alacsony arány, de ez egy több évtizedes csökkenő trend vége volt.

Innen öt év alatt sikerült 1,49-re, ami már uniós összehasonlításban sem rossz érték.

Örömteli ennek a mutatónak a változása, akkor is, ha a 2-es értéktől messze vagyunk.”

Bartus Gábort arról is beszélt, hogy milyen előnyei vannak a fenntartható társadalomnak.

„Négy előnye van.

  • A fenntartható társadalom megőrzi a természeti kincseit.
  • A második, hogy egy társadalmi ellenállóképességet biztosít. A 2008-2009-es gazdasági világválság kapcsán láttuk, hogy nagyon sérülékenyek vagyunk, a fenntarthatóság azt jelenti, hogy az ilyen válságoknak jobban ellenállunk.
  • A harmadik a versenyképesség,
  • a negyedik pedig az általános jólét, amihez hozzátartozik a megfelelő népesedési trend is.”

Hozzátette: társadalmi összefogással és állami programokkal sikereket lehet elérni a fenntarthatóság területén is.

A népességszám növekedése érdekében össze kell hangolni a különböző szakpolitikákat, és egy ésszerű bevándorlás igénybevételével stabilizálni lehetne a magyar népességet - jelentette ki a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanács titkára.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kemény tiltakozásokra is szükség lehet a szlovák nyelvtörvénnyel szemben, véli a Magyar Szövetség elnöke

Kemény tiltakozásokra is szükség lehet a szlovák nyelvtörvénnyel szemben, véli a Magyar Szövetség elnöke

A Magyar Szövetség közleményben reagált a szlovák kulturális tárca nyelvtörvényt szigorító módosítására, mert a felvidéki párt szerint semmi szükség a nyelvtörvény szigorítására, a szankciók kiterjesztésének és emelésének gondolata nemcsak indokolatlan, hanem elfogadhatatlan. Gubík László pártelnök tragikomikusnak nevezte a törvénytervezetet; úgy véli, a szlovák nyelv domináns szerepe eleve alkotmányos garanciákkal bír.

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×