eur:
410.61
usd:
390.96
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Erről a veszélyről tudnia kell, ha a gyerekének okosórát venne

Erről a veszélyről tudnia kell, ha a gyerekének okosórát venne

Németországban betiltják a gyermekek számára készült okosórákat, mert kémkedhetnek utánuk. Az InfoRádió által megkérdezett szakértő szerint a veszély valós, vannak olyan gyártmányok, amelyek szoftverei nem védenek eléggé. Gyimóthy Tibor, a Szegedi Tudományegyetem Szoftverfejlesztés Tanszékének vezetője erről az InfoRádió Szigma - A holnap világa című magazinműsorában beszélt.

A szoftverek bonyolultsága miatt a jelenlegi technológiákkal nem lehet tökéletes szoftvert írni – mondta a Szegedi Tudományegyetem Szoftverfejlesztés Tanszékének vezetője, hozzátéve, hogy a komplex rendszerek elemei összefüggnek egymással.

„Ha egy részükben megváltoztatunk valamit, az a többire is hat. A diákjaimnak sokszor az emberi testhez hasonlítom, hiszen ott is minden mindenre hatással van. Egy nagyobb méretű szoftver esetén ez fokozottan igaz.”

Gyimóthy Tibor kiemelte, vannak kísérletek bizonyítottan helyes programok írására, de ezek még kezdeti állapotban vannak és csak bizonyos alkalmazásokon használhatóak.

„Csak a kritikus rendszereknél lehet matematikailag bizonyítottan helyes programot írni, a mindennapi életben használtak esetében ez még csak álom.”

Valós a veszélye az úgynevezett Internet of Things, azaz okoseszközöknek, ami ráadásul növekedni is fog – hangsúlyozta Gyimóthy Tibor.

„Egyes jóslások szerint 2020-ra körülbelül 30 milliárd eszköz lesz az internetre kötve. Ezek nagy része kisebb kütyü, azaz kisebb kapacitású, olcsóbb eszköz, amelyek internetre kapcsolódva futtatnak programokat. Ezekben a biztonsági kérdés nincs nagyon megoldva – finoman fogalmazva. Mivel kis erőforráson kell bonyolult programot elhelyezni, kevés energia marad arra, hogy a biztonságra is odafigyeljenek a gyártók.”

A szakértő példaként említette, hogy előfordult, hogy webkamerában levő olcsó szoftvert használtak fel a hackerek arra, hogy egy túlterheléses támadást indítsanak egy szolgáltatás ellen. Az okosórák is komoly veszélyt jelenthetnek, a szoftvereik nincsenek jól felkészítve még a biztonsági problémák kezelésére – hangsúlyozta Gyimóthy Tibor.

A témáról bővebben az InfoRádió Szigma - a holnap világa című magazinjának következő adásában, kedden 19 órától hallhat.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá
videó

Harangi Szabolcs az újabb izlandi vulkánkitörésről: még a szakértők sem számítottak rá

Újra működésbe lépett Izlandon egy, a fővároshoz közeli tűzhányó, 2021 óta tizedszer, tavaly december óta pedig hetedszer. Az ELTE TTK Földrajz- és Földtudományi Intézet igazgatója az InfoRádióban elmondta: mindössze háromnegyed órával a kitörés megindulása előtt vették észre a szakemberek az első gyanús jeleket, de szerencsére még időben sikerült kitelepíteni a lakosokat Grindavíkból.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24-csoport alapító-tulajdonosa
Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Tovább nő a feszültség Ukrajna és Oroszország között - Mutatjuk a piaci hatásokat

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×