A HVG interjú közöl Kornai Jánossal, aki Látlelet című könyvében írt a 2010 után kialakított politikai rendszerről. A közgazdász azt mondja, hogy azt a rendszertípust, amelyik a demokrácia bizonyos formális jegyeit megtartja ugyan, de a hatalom nem leváltható, autokráciának nevezi. Mint fogalmaz, tömegtermelésben alkotják, összecsapják a törvényeket, jogszabályokba iktatják az uralkodó csoportoknak kedvező ítéleteket, mégsem lehet azt mondani, hogy a törvények tekintélye megszűnt volna, ugyanakkor a bírói függetlenségen nagyon súlyos sérelmek estek. Kornai János egyik fő következtetése, hogy akkor sem minden mindegy, ha nem sikerül megváltoztatni a rendszert, sőt, ha a fennálló rezsim elég tartósnak ígérkezik, akkor merül fel csak igazán, hogyan lehet, hogyan kell tisztességes emberként, demokrataként élni.
A Heti Válasz arról ír, hogy hullanak keleti nyitás kulcsfigurái, Adnan Polat azonban talpon maradt. A török milliárdos a Recep Tayyip Erdogan elnökhöz közelálló pénzemberekből szervez üzleti koalíciót, ők pedig a napokban máris megvásárolták a pesti Közvágóhíd épületegyüttesét. Az újság szerint nem lenne meglepő, ha az épületegyüttes nem védett részeit ledózerolnák, és szállodák, üzletsorok épülnének a helyükön. Polat egyébként számos más érdekeltségén keresztül több szektorban is befektet Magyarországon.
A Figyelő a legnagyobb orosz műtrágya-milliárdos családot, Gurjevéket mutatja be. Idősebb Andrej Gurjev, Mihail Hodorkovszkij korábbi pártfogoltja 2001-ben kezdte meg a foszfát alapú műtrágyát gyártó vállalatok és a fosztfátbányák felvásárlását, majd a cégeit a PhosAgro nevű holdingba helyezte, amelyet 2011-ben kiváló időzítéssel vitt tőzsdére, majd két évvel később fia vette át az irányítást. A család ma arra törekszik, hogy az uniós piacokon megszilárduljon a helyük, a lobbitevékenységük pedig arra épül, hogy az általuk gyártott műtrágya kevésbé mérgező, mint a francia érdekszférába tartozó észak- és nyugat-afrikai bányákból behozott foszfát.