A „névtelen” plakátok ügyét és a Jobbik legutóbbi plakátvásárlását jogi szempontból el kell különíteni egymástól, azonban utóbbi is számos problémát vet fel – nyilatkozta a Magyar Időknek Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója, aki ennek kapcsán arra hívta fel a Magyar Idők figyelmét: eleve kérdéses, hogy a Jobbik magát a fizikai reklámhordozó eszközt kapta-e meg Simicska Lajostól „vassal, kerettel”, vagy a plakáthelyekkel történő rendelkezés, értékesítés jogát.
Bármelyikről is legyen szó azonban, felmerül, hogy ezekhez kapcsolódva a párt valójában gazdasági-vállalkozási tevékenységet végez, amely a párttörvény szerint fő szabályként tilos. Feltéve, de meg nem engedve, hogy egy párt kivételes esetben mégis folytathat ilyen tevékenységet, akkor viszont vonatkoznak rá a plakáttörvény rendelkezései is, ebben az esetben pedig listaáraikat kötelező nyilvánossá tenniük a kormányhivatal honlapján – fejtette ki a jogász. Szánthó szerint további tisztázandó kérdéseket vet fel, hogy a párt rendelkezik-e az illetékes önkormányzatoknál közterület-használati engedéllyel, az ugyanis a közterületen álló reklámhordozók esetében szükséges lehet.
Szánthó Mikós hozzátette: a párttörvény megszegése esetén az ügyészség, a plakáttörvény megszegése esetén pedig a kormányhivatalok járhatnak el. Mindezen túl a médiahatóság is felléphetne az ügyben, hiszen a plakát olyan kiadvány, amelyen fel kell tüntetni impresszumot – márpedig ezt a Jobbik mindeddig elmulasztotta megtenni.
A Jobbik eddig mindössze néhány plakáthelyen helyezte ki tulajdonosváltásra utaló matricáit.
Közben elrendelte a Pest Megyei Kormányhivatal – több más megyei kormányhivatalhoz hasonlóan – a tiltott pártfinanszírozás tilalmába ütköző, jogsértő módon kihelyezett plakátok eltávolítását. – A kormányhivatalok a jogszabályban előírt feladatukat végzik, amikor a Publimont és a Mahir felületeiről eltávolítják a plakátokat, ezek a cégek ugyanis nem tettek eleget adatszolgáltatási kötelezettségüknek.
Nem jelentették be listaárukat, valamint szerződésüket sem küldték meg, így a kormányhivataloknak két napon belül el kellett rendelni a reklámok eltávolítását – olvasható a hivatal közleményében. Hozzáfűzték: a rendőrség a kormányhivatal kérésére biztosítja a helyszínt, és hogy ne akadályozzák meg illetéktelenek a munkavégzést, rendőrök a plakátok leszedésében nem vesznek részt. A kormányhivatalok várják,hogy a Publimont és a Mahir tegyen eleget adatszolgáltatási kötelezettségének – olvasható a kormányhivatal közleményében.
Az Index kérdésére Puskár Anett, a Publimont szóvivője megerősítette a hírt. Azt mondta, a kormányhivatalok szó szerint megegyező érveléssel arra hivatkoznak, hogy a magánmegrendelő társadalmi célú üzenete „nagyobbrészt azonos” a Jobbik korábbi plakátkampányával. Hozzátette: minden esetben jogi lépésekkel válaszolnak, és az eltávolított plakátokat visszarakják.
A Jobbik jogi lépéseket helyezett kilátásba, mert szerintük a kormányhivatal cselekedete kimeríti a rongálás fogalmát és a magántulajdonhoz fűződő jogok sérelmét. Szilágyi György parlamenti képviselő úgy fogalmazott: a hatalom a kormányhivatalokon keresztül, erővel, törvénytelenül kezdte lekaparni a Jobbik tulajdonában lévő plakáthelyeket.