Kapunyitás
„Minden évben nyílt napot tartunk, hogy minél többen megismerjék a munkánkat, lássák, hogy
szó sincs rácsokról, őrökről és gyógyszerekről.”
A bentlakásos drogterápiás otthon 18 és 35 év közötti fiúkat fogad, és van egy külön tinédzser rehabilitációs központ is, ahol 12-18 éves fiúk gyógyulnak – mondta el a Kallódó Ifjúságot Mentő Misszió Drogterápiás Otthonának mentora.
„Az otthonba mindenki önszántából érkezik. A fiúk az előgondozó irodában jelentkeznek, majd két-három hónap várakozás, illetve foglalkozás után kezdődik nálunk a tíz hónapos vagy egyéves program.
A kábítószerről meg az alkoholról leszokni nagyon egyszerű és gyors folyamat, de a tisztaság, absztinencia megtartását meg kell tanítanunk.”
A fiúk a program után visszakerülnek az előgondozó irodába utógondozásra; ahol fejlesztő felkészítő foglalkozásokon vesznek részt és közfoglalkoztatott státuszban dolgozni kezdenek – mondta a Kallódó Ifjúságot Mentő Misszió Drogterápiás Otthonának mentora.
„A misszión belül maradnak, járnak utógondozásra, foglalkozunk velünk, bármikor segítséget kérhetnek. Ha itt is eltöltenek egy-két évet, akkor mehetnek a nagybetűs életbe.”
Ok: emberi kapcsolatok
A kábítószerezés oka általában az emberi kapcsolatokban kereshető. Gyakori, hogy családi kapcsolatok nem működnek, nincs jelen az édesapa, de az is előfordul, hogy túl sok szeretetet zúdítanak a fiúra és nem hagyják, hogy kifejlődjön a személyisége, ez ellen lázad – mondta az otthon mentora.
„A terápia első négy hónapja erről szól: a fiúk feltárják a múltjukat.”
Józsa Péter elmondta, napjainkban átalakult a szerfogyasztás Magyarországon, a korábbi „normál” – speed, heroin, kokain – drogok helyett már az olcsó és nagyon káros dizájner drogokat - biofű, zene, kristály - fogyasztják a fiatalok.