eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Tölgyessy Péter feltette a kérdést: kik a felelősök?

Tölgyessy Péter feltette a kérdést: kik a felelősök?

Tölgyessy véleménye szerint 1989-ben Spanyolország rosszabb helyzetben volt, mint Magyarország, mégis sikerült utolérnie Európát.

A Kossuth Klubban tartották meg szerdán a magyar társadalom és politika legfontosabb kihívásait összegezni kívánó Hegymenet című könyv bemutatóját.

A könyv megjelenése kapcsán az elit felelősségéről tartott előadást Tölgyessy Péter, aki egyebek mellett az elit felelősségéről beszélt - írja a hvg.hu.

Mint elmondta, 500 éve kutatják ezt a témát, "Mohács óta egyik kudarcból a másikba szédül az ország." 1989-ben megvolt az esélye, hogy normális európia ország legyen Magyarország. Ki rontotta el, kik a felelősök? - ezek a legfontosabb kérdések.

Nagyon erősen beépült a közgondolkodásba az a gondolat, hogy nem mi, magyarok vagyunk felelősek az ország sorsa miatt, hanem a felelőtlen elit és a külföldi hatalmak: "balsors sújtja Magyarországot."

Franciaország 200 év alatt 18 rendszerváltást hajtott végre, ami kimagaslóan sok, ezzel szemben Magyarország Ferenc József halála óta 11-et, magyarázta Tölgyessy. Mindig is azt határozta meg a ország politikai mozgását, hogy van egy politikai elit, ami rátelepszik az ország, viszont az ellenzék sem a hibákat próbálja korrigálni, hanem új rezsimet akar létrehozni.

Ennek egyik oka, hogy könnyű politikai sikereket elérni, elég csak sérelmeket felmutatni, felsorolni a társadalmi problémákat. Tölgyessy szerint minden tartós berendezkedés a manipulációra épül a magyar történelemben.

Tölgyessy véleménye szerint 1989-ben Spanyolország rosszabb helyzetben volt, mint Magyarország, mégis sikerült utolérnie Európát. A térség országai 1989 után hatalmas visszaesésen, életstratégiabeli váltáson mentek keresztül. Hasonló problémák jelentkeztek ezekben az országokban, ezt jelzi a szlovák populista erők előretörése és a jelenlegi lengyel kormány politikája is. Válság van tehát, jelentette ki Tölgyessy, de válság van Nyugat-Európában is, tette hozzá.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×