eur:
411.18
usd:
394.34
bux:
79301.45
2024. november 22. péntek Cecília

Sokszor meg sem vizsgálják, muszáj-e amputálni

Háromszor annyi amputációt végeznek Magyarországon, mint az Európai Unióban több helyen - véli a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének elnöke. Dénes Tamás szerint az is érdekes adat, hogy az egészségbiztosító ugyanannyi, vagy beavatkozástól függően több pénzt ad egy végtag eltávolítására, mint a megmentését célzó műtétre.

„Körülbelül háromszoros a magyar amputációs túlsúly. Feltűnő még, hogy nálunk nagyon sok beteg végtagját amputálják úgy, hogy nem voltak előzőleg érrekonstukcióhoz szükséges kivizsgáláson, tehát érfestésen. Ezen az arányon mindenképpen javítani kell, hogy az amputációs rátát csökkenteni lehessen” - emelte ki Dénes Tamás.

A Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének elnöke hozzátette, a tanulmányok azt is megállapítják, hogy Magyarországon nem jöttek létre az úgynevezett érellátási centrumok, pedig a szakma több erre vonatkozó javaslatot is készített az elmúlt időszakban.

„Van az az egyszerű abszurd anomália is, hogy jelenleg egy lábamputációért többet fizet a biztosító, mint ha egy két-három órás műtéttel megmentenénk a beteg végtagját és valójában hosszabb távon az életét. Magam is több államtitkárhoz vittem az érsebészet képviselőit, hogy az érsebészet helyzetén változtassunk, de erre valahogy soha nem maradt energia” - hangsúlyozta Dénes Tamás.

A Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének elnöke hozzátette, az érbetegek ellátása nagyon jól modellezi a magyar egészségügy működését. Nem arról van szó, hogy azért amputálják a betegek lábait, mert többet fizet az OEP, hanem arról, hogy veszteséget termelnek a kórháznak, amikor ellátják a betegeket.

„Ezért mondjuk azt, hogy a kórházi adósságállomány néha csak egy virtuális dolog, a finanszírozás rossz struktúrája miatt is alakult ki” - mondta Dénes Tamás.

Arra a kérdésre, létezik-e olyan adat, amely megmutatja, hány betegnél fordul elő, hogy rekonstrukciós érműtét helyett amputációt hajtanak végre rajta, a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének elnöke azt válaszolta, náluk a betegek 60-70 százalékánál nem vizsgálták meg, megmenthető-e a lába.

Dénes Tamás kijelentette: „a szakszervezetnek nem feladata, hogy az egészségügyi államtitkársággal tárgyaljon, csak besegítünk és be is fogunk segíteni, mert akinek a feladata lenne, nem végzi el. Mi állandóan nyitottak vagyunk a szakmai tárgyalásra, de nem igazán látjuk a kiutat, mert nem kap olyan támogatást az EMMI és ezen belül az egészségügyi szaktárca, hogy ezekkel a problémákkal meg tudjon küzdeni.”

Az InfoRádió keresi az egészségügyi államtitkárságot.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.

Aki fittyet hány a hóhányásra, csúnyán megjárhatja

A hirtelen jött hideg és hóesés nem csak az autósokat, a tömegközlekedőket, de a gyalogosokat is próbára teszi. Az ingatlantulajdonosoknak pedig fokozott figyelmet kell fordítaniuk a környezetükre, hiszen a havas vagy jeges járdák csúszásmentesítése az ő feladatuk, jogi felelősség terhelhetik őket, ha valaki elesik és megsérül.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×