eur:
411.26
usd:
392.91
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília

A neten vásárolt pirulák fele nem stimmel

Évente több ezer, patikában és interneten kapható étrend-kiegészítőt, illetve gyógyhatású készítményt vizsgál meg az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet. Az ellenőrzések negyedében-felében a világhálón kapható szerek fennakadnak - mondta el Pálffyné Poór Rita főosztályvezető.

„Szúrópróbaszerűen végzünk próbavásárlásokat ilyen termékekkel. Néhány száz ilyen próbavásárlás történik egy hónapban, az ország teljes területén a közforgalmú patikákba. Ezeket a termékeket a laboratóriumunk bevizsgálja” - közölte az intézet főosztályvezetője.

„Vizsgáljuk a hatóanyag-tartalmat, a növényi vagy egyéb alkotórészeket, a készítmény tisztaságát, hogy közelebb kerüljünk ahhoz, hogy kiderüljön, valóban a feltüntetett összetételhez közelít-e a termék összetétele, vagy esetleg pontosan meg is egyezik vele” - mondta Pálffyné Poór Rita.

Hozzátette: természetesen ez lenne az elvárás.

Elmondta, hogy az internetes felületeken kínált termékek alapján látható, hogy vannak divatok, vannak olyan időszakok, amikor megugrik bizonyos termékeknek a fogyasztása.

Ott olyan előnyös tulajdonságokkal tüntetik fel a termékeket, ami lehet igaz, de bőven túl is mutathat azon, ami valójában igaz – tette hozzá.

Elmondta, hogy érzékelik az olyan hullámokat, amikor egy-egy étrend-kiegészítőt reklámoznak internetes felületeken, és ilyenkor célzottan ezt a termékkört ellenőrzik.

De természetesen azért a kollégák a gyanúsnak látszó készítményeket a stratégiailag fontosnak tartottakon kívül is leemelhetik a polcról – tette hozzá Pálffyné Poór Rita.

„Az interneten kínált étrend-kiegészítők vagy a vény nélkül kapható készítmények esetében mintegy negyedüknél-felüknél már felfedeztük, és a laborvizsgálatokkal igazolni tudtuk azt, hogy a dobozon feltüntetett információ és a készítményben található anyagok nem egyeznek” - ismertette az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet főosztályvezetője.

Hozzátette, hogy a patikai forgalomba helyezett készítmények esetében ilyen nem történt.

Elmondta, hogy természetesen azt is vizsgálják, hogy a hirdetésekben állítottak megfelelnek-e egy-egy termékcsoport hatásainak.

„A termék úgynevezett kísérő iratait, a dobozát, a betegtájékoztatót – vagy étrend-kiegészítők esetén a dobozt, és egyéb, a beteg tájékoztatására alkalmas feliratát is – tartalmilag ellenőrizzük. Az ugyanis nem mutathat túl azon, amit a termék tud. Tehát semmi esetre sem mondhat egy vitaminkészítmény olyan túlzó állítást, hogy meggyógyítja például a rosszindulatú betegségeket, akár a rákot” - fogalmazott Pálffyné Poór Rita.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×