Az ENSZ és az Európai Unió szakértői a 2000-dik évi tiszai ciánszennyezés után több mint 50 potenciális szennyezőforrást azonosítottak a Kárpát-medencében, többségük Romániában található - mondta el az InfoRádiónak Fidrich Róbert, a Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője, aki rámutatott, hogy ezekből egyet sem számoltak föl azóta.
Hozzátette, jelentős részük ipari létesítmény, főleg zagytározó. Ha figyelembe vesszük azt is, hogy az éghajlatváltozás következtében egyre gyakrabban jelentkeznek szélsőséges időjárási jelenségek, nagy árvizek, amelyek miatt sok gát átszakad, mégjobban fokozódik a veszély, amit ezek jelentenek - vélekedett a programvezető.
Traian Basescu román államelnök is felhívta a figyelmet a zagytározók átszakadásának veszélyeire. A magyar vízügyi szakemberek szerint ugyanakkor a politikus eltúlozza a veszélyt.
A hétvégén is kiöntött egy tározó, amit nem tartanak veszélyes esetnek, de Tivadarnál, a magyar-ukrán határon már találtak különféle nehézfém-szennyeződéseket a folyóban - figyelmeztetett Fidrich Róbert. És mivel elmondása szerint nem lehet tudni pontosan, hogy mikor történt a borsodbányai szennyezés, azt sem lehet pontosan megmondani, hogy a határon megfigyelt szennyezés onnan származik-e, avagy egy korábbi eset következménye.
A környezetvédő úgy látja, mivel jelenleg is esik az eső a térségben, nem lehetünk abban biztosak, hogy a közeljövőben normalizálódik a helyzet.
Szinte napi kapcsolatban vagyunk a romániai Bonus Major egyesülettel, és jelen pillanatban is velük közösen fogalmazunk egy levelet Románia, Ukrajna, Szlovákia és Magyarország miniszterelnökei számára, amiben arra szólítjuk fel őket, hogy tegyenek azonnali lépéseket ezeknek a potenciális szennyezőforrásoknak a mielőbbi felszámolásáért - vázolta Fidrich Róbert.
A levélben arra is megkérik a kormányfőket, hogy semmiképpen se engedélyezzenek új aranybánya-beruházásokat, a parlamenteket pedig fölszólítják, hogy tiltsák be a cianidos technológia alkalmazását.
Hanganyag: Szabó Zsuzsa