Infostart.hu
eur:
356.16
usd:
313.64
bux:
138853.98
2026. június 24. szerda Iván
Gy. Németh Erzsébet, a Demokratikus Koalíció (DK) budapesti képviselőcsoportjának vezetője, főpolgármester-helyettese, a szeptemberi ellenzéki előválasztás újbudai DK-s jelöltje beszédet mond a párt XI. kongresszusán és ellenzéki előválasztási kampánynyitó rendezvényén a Kongresszusi Központban 2021. augusztus 29-én.
Nyitókép: MTI/Mohai Balázs

Beindult a nagy ellenzéki mandátum-cserebere

Lemond Budapest egyik főpolgármester-helyettese, hogy országgyűlési képviselő lehessen, és Újbudának is új alpolgármestert kell lkeresnie. Arról viszont még nem állapodtak meg a pártok, hogy Márki-Zay Péter helyett ki ülhet be a törvényhozásba.

"Képesek leszünk arra, hogy április 3-án is megmutassuk, egy új világ következik" – mondta Gy. Németh Erzsébet még januárban, az ellenzék által kezdeményezett népszavazások kampányában mondta. Az április 3-i országgyűlési képviselő-választáson aztán a nép eldöntötte, hogy nem új világot akar, hanem a mostanit, sőt még nagyobb fideszes felhatalmazással, mint eddig. A Demokratikus Koalíció elnökségi tagja azonban listáról bejutott az Országgyűlésbe, ezért határoznia kellett, hogy Budapest főpolgármester-helyettese marad, vagy beül a parlamentbe. A DK bejelentette, hogy Gy. Németh Erzsébet az utóbbi mellett döntött, tehát a városháza helyett az ország házát választja. Az új főpolgármester-helyettesről Gyurcsány Ferenc pártja dönt majd, a törvény szerint van rá egy hónapjuk.

Gy. Németh Erzsébet listás mandátumának sorsa tehát rendeződött, Márki-Zay Péteré azonban még nem. A választáson miniszterelnök-jelöltként és egyéni képviselőjelöltként is elbukó hódmezővásárhelyi polgármester listáról szintén bejutott a parlamentbe, de már korábban jelezte, hogy inkább városvezető marad. A mandátumát Szél Bernadettnek adná át, de erről nem ő dönt, hanem a választási együttműködést megalkotó hat párt vezetője.

A Párbeszéd nem Szél Bernadettet szeretné, hanem valakit a saját politikusai közül. A Jobbik és a DK szerint pedig Márki-Zay Péter mandátuma a listán soron következő jelöltet illeti meg, aki nem más, mint a jobbikos Végh Noémi.

Ezt tehát még nyitott kérdés. Az viszont már nem, hogy Orosz Anna országgyűlési képviselő lesz. A Momentum politikusa és Újbuda alpolgármestere Budapest 2-es számú választókerületének egyéni képviselőjelöltjeként nagyjából hatezer szavazattal legyőzte a Fidesz-KDNP-s Simicskó Istvánt. A Facebook-oldalán jelentette be, hogy átveszi a mandátumát. "A nekem bizalmat szavaz újbudai választók megérdemlik, hogy a legjobb tudásommal képviseljem őket és az otthonukat" – írta az ellenzéki politikus, aki azt ígéri, hogy a parlamentben is Újbuda függetlenségéért, a zöldfelületek megőrzéséért, a várólisták csökkentéséért, a jobb egészségügyért, valamint a több bölcsődei és óvodai férőhelyért fog harcolni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A tudósok szerint jobban jár az a csapat a vb-n, amelyik több mérkőzését játszhatja fedett stadionban

A tudósok szerint jobban jár az a csapat a vb-n, amelyik több mérkőzését játszhatja fedett stadionban

Amikor decemberben megtartották a 2026-os világbajnokság sorsolását, az edzők, játékosok és szurkolók mind találgatták, melyik csapat lesz a legkedvezőbb helyzetben, a menetrend és a minél kevesebb utazás tekintetében. De volt egy másik, kevésbé nyilvánvaló szempont is, amit figyelembe kellett venni: előnyben vagy, ha több mérkőzést játszhatsz fedett stadionban.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Estére magára talált a forint a pofonok után

Estére magára talált a forint a pofonok után

Szinte minden a forint ellen szól: egyszerre dolgoznak az erősödés ellen az amerikai Fed kamatemelésére, és a hazai jegybank kamatcsökkentésére vonatkozó várakozások. Kérdés, hogy a tegnapi gyengülés után mindennek ellenére tud-e korrigálni az árfolyam. A nap közbeni események alapján ez a korrekció egyelőre felemás, a délelőtti forinterősödést egy estére begyorsuló, délutáni gyengülés váltotta. A dollár közben közel másfél éves csúcsra erősödött az euróhoz képest, ami miatt a forint is elgyengült, de estére magára talált a magyar deviza.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×