Infostart.hu
eur:
353.1
usd:
309.19
bux:
0
2026. június 23. kedd Zoltán
Andrej Babis cseh miniszterelnök a kormánya elleni bizalmatlansági indítvány vitáján a parlament prágai üléstermében 2026. február 3-án. Elõzõleg a koalícióban részt vevõ Autósok párt elnöke, Petr Marcinka az ellenzék szerint megengedhetetlen módon próbált nyomást gyakorolni az államfõre pártja egyik politikusának környezetvédelmi miniszterré történõ kinevezésének érdekében.
Nyitókép: MTI/EPA/Martin Divisek

Andrej Babis: nem félek az igazságszolgáltatástól, de itt nem az igazság kiderítése a cél

A cseh parlament alsóházának csütörtöki rendkívüli ülésén Andrej Babis miniszterelnök arra kérte a képviselőket, hogy ne adják ki őt büntetőeljárásra a régóta húzódó úgynevezett „Gólyafészek” ügyben. A kormányfő beszédében azt állította, hogy az ellene indított eljárás politikai indíttatású, és valódi célja nem az igazságszolgáltatás, hanem az, hogy eltávolítsák őt a politikából.

Andrej Babis szerint az ellenzék nem tudja elfogadni a demokratikus választások eredményét, ezért próbálja ezt az ügyet felhasználni arra, hogy megbuktassa őt. A miniszterelnök úgy fogalmazott: szerinte a büntetőeljárás egy olyan példa, amelyet a jövőben akár a jogi tankönyvekben is említhetnek majd, mint a rendszerrel való politikai visszaélés egyik esetét.

Csütörtöki, parlamentben elmondott beszédében Andrej Babis élesen bírálta az igazságszolgáltatás egyes szereplőit is. Külön megemlítette a korábbi legfőbb ügyészt, Pavel Zemant, aki újraindította az eljárást, valamint a szakértőként közreműködő Vítezslav Háleket, akinek a szakvéleménye kulcsszerepet játszott az ügyben. Babis a prágai Felsőbb Bíróságot is kritizálta, amely korábban hatályon kívül helyezte az elsőfokú bíróság felmentő ítéleteit.

A „Gólyafészek” ügy arról szól, hogy a cseh üzletemberből lett miniszterelnök, EU-s és állami támogatásokkal finanszírozott mezőgazdasági és turisztikai projekteket. A gyanú szerint a projekt során több millió euró támogatást vett fel egy családi birtokra és hozzá tartozó vendégházakra, miközben a támogatás feltételei szerint nem lett volna rá jogosult.

A miniszterelnök szerint, ha soha nem lépett volna be a politikába, a „Gólyafészek” ügye sem került volna a hatóságok látókörébe.

Azt mondta, politikai pályafutása során azért vált célponttá, mert nem volt hajlandó részt venni a korábbi politikai rendszerben megszokott visszaélésekben.

Andrej Babis hangsúlyozta: nem fél az igazságszolgáltatástól, de úgy véli, ebben az esetben nem az igazság kiderítése a cél. Ezért a parlamenti felszólalása végén arra kérte a képviselőket, hogy politikai nyomás és médiakampány nélkül, lelkiismeretük szerint döntsenek.

Úgy fogalmazott, a kérdés már nem csupán az ő személyéről szól, hanem arról az elvről is, hogy a politikai vitákat a választásokon és a politikai térben, vagy pedig bírósági termekben akarják-e rendezni. A képviselőház mentelmi bizottsága – ahol a kormánypárti koalíciónak van többsége – az ügy iratainak áttanulmányozása után azt javasolta, hogy a parlament ne adja ki Babist büntetőeljárás céljából. A végső döntést azonban a teljes képviselőház hozza meg.

Ha a parlament nem adja ki a miniszterelnököt, az eljárás akkor is folytatódhat a másik vádlottal, Jana Nagyová európai parlamenti képviselővel szemben. Őt az Európai Parlament tavaly áprilisban már megfosztotta a mentelmi jogától.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Közmédia, EU-pénzek, politikai reklámok, üzemanyagár – forró nap vár a parlamentre

A hétfői viták után a képviselők kedden többek között az országgyűlési vizsgálóbizottságok hatékonyabbá tételéről, a gyűlöletkeltésre alkalmas politikai reklámok visszaszorításáról, valamint a közmédia átalakításáról szóló indítványokról is szavazhatnak. A védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvényjavaslatról is dönthet az Országgyűlés kedden.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Sorakoznak a jelek, hogy Belarusz is beléphet a konfliktusba – Ukrajnai háborús híreink kedden

Sorakoznak a jelek, hogy Belarusz is beléphet a konfliktusba – Ukrajnai háborús híreink kedden

Egyre több jele van annak, hogy Belarusz arra készül, hogy belépjen az ukrajnai háborúba Oroszország oldalán, egy 30 oldalas dokumentumban hívja fel a figyelmet erre a fehérorosz ellenzék. Az írás összesen nyolc olyan jelet sorol fel, amelyek a belépést valószínűsítik. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök korábban ultimátumot adott Belarusznak, hogy távolítsák el területükről az orosz dróntámadásokat segítő kommunikációs eszközeiket. A Kreml most azt mondta, Vlagyimir Putyin orosz és Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök hamarosan találkozik, hogy megvitassák az ultimátumot. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×