Infostart.hu
eur:
354.15
usd:
311.61
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál
Elon Musk amerikai milliárdos üzletember, az amerikai kormányzati hatékonyságért felelős adminisztratív testület (Department of Government Efficiency - DOGE) vezetője a kormányzati működés racionalizálása érdekében tett eddigi lépéseit és terveit ismerteti a sajtó képviselőivel Donald Trump amerikai elnök társaságában a washingtoni Fehér Ház elnöki dolgozószobájában 2025. február 11-én. Balról Musk egyik gyermeke, X A Xii.
Nyitókép: MTI/EPA/CNP pool/Aaron Schwartz

Miért csak ennyi volt Elon Musk kormányzati kalandja?

Hivatalosan is feladja szerepét az amerikai kormányban Elon Musk. A milliárdos ezt az után közölte, hogy bírálta Donald Trump elnök adócsökkentési csomagját, apja pedig azt mondta róla, hogy „nem nagyon jó politikus”.

Kidekorált láncfűrésszel érkezett, azt ígérte, hogy a számára létrehozott hivatal élén megnyirbálja a pazarló államot és többször is nyilvánosan csodálatát fejezte ki Donald Trump iránt. Viszont sokan már előre megjósolták, hogy két dudás nem fér meg egy csárdában, és egyszer kenyértörésre kerül sor Elon Musk és az amerikai elnök között.

Ez a pillanat jött most el, miután az utóbbi hetekben Musk jelezte, hogy a háttérbe vonul a szövetségi közalkalmazottak tömegeit elbocsátó kormányzati hatékonysági hivatal éléről. Szerdán már az elnök adócsökkentési csomagját bírálta – azzal, hogy az masszív költekezést vetít előre, növeli a hiányt és aláássa a hatékonysági hivatal munkáját. Apja pedig egy interjúban azt mondta: a fia nem nagyon jó politikus, de üzletemberként még mindig a csúcson van.

„Szeretnék köszönetet mondani Donald Trump elnöknek a lehetőségért, hogy csökkentsem a pazarló költekezést” – írta Musk.

A Reuters úgy tudja ugyanakkor, hogy nem ő hozta meg a döntést – az „magas személyzeti szinten született”, és Musk nem konzultált Trumppal, mielőtt az X-en közzé tette volna a hírt. Musk apja, a brit Sky Newsnak nyilatkozva közben tagadta, hogy feszültség lenne fia és az elnök között.

A bejelentés egy, a hírek szempontjából „sűrű” napon történt: egy amerikai bíróság épp szerdán tiltotta le Trump elnök globális védővámjait, a bírói testület szerint ugyanis túllépte a hatáskörét.

Azt követően, hogy Elon Musk a kormányzati hatékonysági hivatal élére került és nemcsak drasztikus elbocsátásokba kezdett, hanem alaposan megnyirbálta az Egyesült Államok külföldi segélyprogramjait, bírálatok össztüzébe került. A helyzetet a vállalkozásai is megérezték: esett az általa alapított Tesla részvényárfolyama és visszaestek a cég által gyártott elektromos autók eladásai.

Olyan kérdések is felmerültek, hogy valódi megtakarításokat hoz-e Musk hivatala. Az üzletember először kétbillió dollárnyi spórolásról beszélt, ebből lett később egybillió, majd legutóbb mindössze 150 milliárd. Musk felpanaszolta, hogy komoly ellenállásba ütközött és konfliktusba került a Trump-kormányzat néhány vezető hivatalnokával.

A világ leggazdagabb embere a „különleges kormányzati alkalmazott” besorolást kapta, és így a törvények szerint 130 napig dolgozhatott, ez az időszak május 30-ig tart – írta a Sky.

Muskra közben nagy nyomás nehezedett, hogy szenteljen több időt a vállalkozásainak. A Tesla befektetőinek egy csoportja nyílt levélben követelte, hogy legalább heti 40 órát töltsön a cég ügyeinek intézésével. Szintén Musk vállalkozása az X közösségi médium és a SpaceX űrkutató cég.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×