Vojtech Ferencz, a Szlovák Gázművek igazgatótanácsának elnöke sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az orosz gázipari vállalat, a Gazprom februártól a Török Áramlat gázvezetéken keresztül szállítja a gázt Szlovákiába. Hogy mekkora mennyiségről van szó, azt nem részletezte. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az érvényes szerződés ellenére Szlovákiának várhatóan más útvonalakon is kell gázt behoznia, mivel a magyarországi vezeték kapacitásai nem elegendőek a teljes hazai fogyasztás lefedésére. Feltehetően Németországon és Csehországon keresztül importálnak majd földgázt.
A Szlovák Gázművek igazgatótanácsának elnöke arról is beszámolt, hogy Ukrajnában leányvállalatot hoznak létre, valamint engedélyt kérnek a gázszállításra, hogy önállóan importálhassák az orosz földgázt.
A Szlovák Gázművek szerződése a szentpétervári székhelyű Gazprommal 2034-ig érvényes. Radovan Potočár gazdasági elemző szerint a kontraktus értelmében a szállítási költséget az orosz fél állja, a Szlovák Gázművek a földgázt pedig annak leszállítása után veszi át.
Ha a szállítás nem valósul meg, az az orosz fél kötelezettségszegésének minősül.
Az orosz gáztól eltérő forrásból származó földgáz szállítása 90 millió euróval többe kerülne Szlovákia számára, elsősorban a magasabb tranzitdíjak miatt. A gázművek igazgatótanácsának elnöke a következő évet kockázatosnak tartja. Közölte, nyáron és ősszel elkezdik feltölteni a gáztározókat a következő fűtési szezonra.
Januárban a Szlovák Gázművek a gáztározók kapacitásaiból látta el ügyfeleit, a tartalékok a jelenlegi időszakban szokásoshoz képest még mindig átlag felettiek. Vojtech Ferencz leszögezte, a gázművek elsődleges célja az ügyfelek megfelelő ellátása, gondot az jelent, hogy az alternatív szállítási útvonalak drágábbak és a gáz ára is emelkedik.
A gáz ára jelenleg megawattóránként 53 euró, azaz mintegy 21 ezer forint. Decemberben, mielőtt Volodimir Zelenszkij ukrán elnök bejelentette, hogy leállítja az orosz gáz ukrajnai szállítását, megawattóránként 40 euró körül volt. Az ár az ukrajnai hiány, illetve a következő hetekre vonatkozó negatív előrejelzések miatt emelkedett.
Kedvezőtlenül alakultak a tőzsdei árak is. Az idei nyári szállítási árak magasabbak, mint a téli hónapokban. Ez azt jelenti, hogy a nyári hónapokra, amikor az Európai Bizottság előírásai szerint fel kell tölteni az uniós gáztárolókat a téli fűtési szezonra, gázhiánnyal számolnak a kereskedők a piacokon.