Infostart.hu
eur:
400.17
usd:
342.88
bux:
99921.45
2025. július 14. hétfő Örs, Stella
A moszkvai közösségi közlekedési rendszerben működő Ramenka elektromos hajó a Moszkva folyón, a Kijev pályaudvar (k) előtt 2023. október 25-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Hazatér a külföldre költözött oroszok egy része

Az ukrajnai orosz invázió kezdete után több százezer orosz állampolgár választotta az önkéntes emigrációt. Volt, aki meggyőződésből, volt, aki a bőrét féltette a mozgósítás miatt. Most azonban már vannak, akik visszatértek. Miért?

A hír, miszerint mostanra az elvándorolt 820 ezer ember 15 százaléka visszatért, az orosz médiában is felbukkant, igaz azt részben a Financial Times cikkéből vették át. A brit lapnak két, Firenzében élő – vélhetően orosz – kutató, Emil Kamalov és Ivetta Szergejeva úgy nyilatkozott:

„a visszatérők vagy ügyes-bajos dolgokat intézni érkeznek Oroszországba, vagy azért, hogy végleg maradjanak.”

A hazatérésük kapcsán megkérdezettek leginkább azzal indokolták döntésüket, hogy külföldön elveszítik a vagyonukat és a presztízsüket. „Nem a szó klasszikus értelmében vett gazdasági migrációról van szó. Ezek az emberek nagyon kompetens szakemberek voltak otthon, most viszont elveszítik a pénzüket és a státuszukat. Sokaknak külföldön esik az életszínvonala” – magyarázta Ivetta Szergejeva.

Az FT Jegor Gazarovval, a Boston Consulting Csoport és a Procter and Gambe szakértőjével is beszélt, aki Örményországba utazott, hogy onnan Nyugatra, vagy a Közel-Keletre menjen. Kevesebb mint fél év múlva azonban hazatért: „rájöttem, hogy külföldön nem olyan jók a munkalehetőségek, mint otthon” – nyilatkozta. A lap megjegyzi, hogy inkább az ellenzéki beállítottságúak maradnak külföldön.

De míg a Kreml azt állítja, hogy semmi bajuk nem lesz, ha hazautaznak, az Állami Dumában (orosz alsóház) minimum szibériai száműzetéssel fenyegetik őket. Vjacseszlav Vologyin parlamenti elnök úgy fogalmazott:

„akik aljas mód külföldön örültek az orosz területek lövetésének, azokat nem várjuk, de biztosítjuk nekik Magadant” – utalt az egyik hírhedt gulágra.

A firenzei kutatók – a tudományban nem a legerősebbnek számító – önkéntes adatszolgáltatós felmérés módszerét használták. Ebben leginkább politikailag aktív, felsőfokú végzettségű fiatalok vettek részt. Az FT szerint a hazatérésnek az is lökést ad, hogy a két népszerű célpont, Örményország és Izrael háborús helyzetet él át.

A már említett pénzkérdés komoly tényező, ami a brit gazdasági lap szerint arra utal, hogy az orosz hatóságoknak sikerült megakadályozniuk a legsúlyosabb gazdasági csapásokat – annak ellenére, hogy Ukrajna megtámadása miatt egymást érik az Oroszországot sújtó szankciós csomagok.

A Gazeta.ru átal idézett februári Romir-felmérés szerint az orosz válaszadók 15 százaléka akart külföldre költözni, ami 5 százalékkal kevesebb volt, mint tavaly decemberben. Tyimofej Nyesztyik szociológiaprofesszor az RBK orosz portálnak nyilatkozva azt mondta: az emigrációt visszatartja „az emberek polgári identitásának megerősödése a külső fenyegetés közepette, a jobb jövőhöz fűzött remények és a már távozottak – vélt vagy valós – stigmatizálása”.

Bizonyos mértékben az is közrejátszhat – bár ezt a kutatók nem kérdezték meg –, hogy egyes európai országokban nem látják szívesen az oroszokat – még akkor sem, ha ellenzik az ukrajnai háborút.

Az emigránsok kérdésében korábban Vlagyimir Putyin is hallatta a szavát; júniusban azt állította, hogy a külföldre távozók fele addigra már hazatért. „Ebben nem látok semmi rosszat” – fogalmazott az orosz elnök. Hogy valójában milyen erős ezt a trend, arról megoszlanak a vélemények. Alekszandra Arhipova antropológus azt mondta az FT-nek, hogy

„az orosz propaganda mindent elkövet, hogy azt higgyük, hogy az emigránsok tömegesen térnek haza Oroszországba. A valóság ennél összetettebb.”

Egyes fiatal szakemberek mindenesetre azt állítják, hogy hazatérve kecsegtetőbb – a korábbinál akár kétszer magasabb – fizetéssel és magasabb beosztással járó állásokat tudnak megpályázni a technológiai cégeknél, amelyek az emigrációs hullámmal elvesztették dolgozóik egy részét.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Utazási stressz: a kész B terv mindig legyen a csomagunk alapfelszerelése

Utazási stressz: a kész B terv mindig legyen a csomagunk alapfelszerelése

Előfordulhat, hogy az utazások nemcsak az élményekről, hanem váratlan bosszúságokról, például hosszú várakozásokról is szólnak. Az ilyenkor fellépő szorongás, frusztráció, stressz, rosszullét vagy pánik légzéstechnikákkal, tudatos felkészüléssel, relaxációs gyakorlatokkal csökkenthető, vagy akár el is kerülhető. Egyebek közt erről beszélt az InfoRádiónak a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.14. hétfő, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Feltétlen támogatást ígért Moszkvának Kim Dzsongun, nagy változást lengetett be Zelenszkij – Háborús híreink vasárnap

Feltétlen támogatást ígért Moszkvának Kim Dzsongun, nagy változást lengetett be Zelenszkij – Háborús híreink vasárnap

Kim Dzsongun észak-koreai diktátor háromnapos látogatáson fogadta Phenjanban Szergej Lavrov orosz külügyminisztert. A sztálinista vezető „feltétel nélküli támogatást” ígért Oroszországnak az ukrajnai háborúban. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Rusztem Umerov védelmi miniszterrel történt találkozója után azt írta, változtatásokra van szükség az állami intézményekben, jobb kapcsolatokat kell kialakítani az Egyesült Államokkal, illetve új lépésekre van szükség az ország védelmi szektorának vezetése kapcsán. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború legfrissebb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×