Robert Fico, a szlovákiai előre hozott parlamenti választások győztese már a voksolást megelőző kampányidőszakban azt ígérte, hogy ha pártja, a Smer kormányra kerül, akkor Szlovákia azonnal felfüggeszti a fegyverszállítást Ukrajnába. Szlovákia eddig a háború sújtotta ország egyik legaktívabb támogatója volt, és az első NATO-tagállam, amely vadászrepülőket adott át Kijevnek.
Zuzana Čaputová szlovák államfő a múlt szombati parlamenti választások eredményét tiszteletben tartva Robert Ficót bízta meg kormányalakítással, és erre 14 napot adott a Smer elnökének. Az Ukrajnának nyújtandó fegyvertámogatások kapcsán leszögezte, hogy továbbra is támogatja a szomszédos országnak nyújtott katonai segítséget, de amíg meg nem alakul az új kormány, addig államfőként nem hagyja jóvá, de nem is ellenzi, hogy Pozsony újabb fegyverszállítmányokat adjon át Kijevnek.
Egyelőre nincs
Az államfő a szóvivőjén keresztül azt üzente, nem igaz az az állítás, hogy leállított egy újabb katonai segélycsomagot Ukrajnának.
„Az elnök asszony osztja a miniszterelnök véleményét, miszerint ebben a kérdésben tiszteletben kell tartani a választások eredményét, és meg kell várni az új kormány megalakításáról szóló, jelenleg is zajló tárgyalások lezárását” – mondta Martin Strižinec. A szóvivő hozzátette,
az államfő szerint egy katonai segítségnyújtó csomag jóváhagyása a leköszönő kormány részéről veszélyes precedenst teremtene a jövőbeni választások utáni hatalomátadásra.
A Szlovák Tudományos Akadémia Társadalom- és Pszichológiai Tudományok Központja közben elvégzett egy felmérést, amely rámutat, a szlovák állampolgárok közel fele úgy gondolja, hogy Szlovákia túl sok segítséget nyújt az ukránoknak, és a segélyeket korlátozni kellene A közvélemény-kutatásból az is kiderül, a szlovákok attól tartanak, hogy a fegyverszállítások csak meghosszabbítják a háborút. A válaszadók csaknem fele egyetért azzal, hogy az ország túl sokat segít az ukránoknak. 8 százalékuk egyetért ezzel, 32 százalék nagyon egyetért, 9 százalék pedig inkább egyetért. A válaszadók 7 százaléka nem ért egyet, 20 százalékuk egyáltalán nem ért, 8 százalékuk pedig részben nem ért egyet. 15 százalék az egyetért is meg nem is választ jelölte meg.
Politikai fáradság
„A megkérdezettek válaszaiból fáradtságot érzékeltünk, ez pedig több tényezőre is visszavezethető. Gazdasági nyomás, politikai tényezők, valamint a sajtó hatása állhat emögött” – magyarázta a felmérés eredményét Jana Papcunová szociálpszichológus. A szakember hozzátette, a gazdasági problémák és a politikai kampány is hozzájárult a fáradtság érzéséhez. Hangsúlyozta azt is, hogy a menekültválság állandó medializálása érzéketlenné tette a probléma iránt a szlovák közvéleményt.