eur:
411.12
usd:
392.19
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Zuzana-2 szlovák önjáró tarack
Nyitókép: Military-Today.com

A szlovák választásoknak nem örülhet Ukrajna, nincs több fegyver Pozsonytól

Zuzana Čaputová államfő az Ukrajnának nyújtandó további katonai segítség kérdésével kapcsolatban kijelentette, tiszteletben kell tartani a parlamenti választások eredményét, és meg kell várni a kormányalakítási tárgyalásokat. Az állampolgárok közel fele úgy gondolja, Szlovákia túl sok segítséget nyújt az ukránoknak.

Robert Fico, a szlovákiai előre hozott parlamenti választások győztese már a voksolást megelőző kampányidőszakban azt ígérte, hogy ha pártja, a Smer kormányra kerül, akkor Szlovákia azonnal felfüggeszti a fegyverszállítást Ukrajnába. Szlovákia eddig a háború sújtotta ország egyik legaktívabb támogatója volt, és az első NATO-tagállam, amely vadászrepülőket adott át Kijevnek.

Zuzana Čaputová szlovák államfő a múlt szombati parlamenti választások eredményét tiszteletben tartva Robert Ficót bízta meg kormányalakítással, és erre 14 napot adott a Smer elnökének. Az Ukrajnának nyújtandó fegyvertámogatások kapcsán leszögezte, hogy továbbra is támogatja a szomszédos országnak nyújtott katonai segítséget, de amíg meg nem alakul az új kormány, addig államfőként nem hagyja jóvá, de nem is ellenzi, hogy Pozsony újabb fegyverszállítmányokat adjon át Kijevnek.

Egyelőre nincs

Az államfő a szóvivőjén keresztül azt üzente, nem igaz az az állítás, hogy leállított egy újabb katonai segélycsomagot Ukrajnának.

„Az elnök asszony osztja a miniszterelnök véleményét, miszerint ebben a kérdésben tiszteletben kell tartani a választások eredményét, és meg kell várni az új kormány megalakításáról szóló, jelenleg is zajló tárgyalások lezárását” – mondta Martin Strižinec. A szóvivő hozzátette,

az államfő szerint egy katonai segítségnyújtó csomag jóváhagyása a leköszönő kormány részéről veszélyes precedenst teremtene a jövőbeni választások utáni hatalomátadásra.

A Szlovák Tudományos Akadémia Társadalom- és Pszichológiai Tudományok Központja közben elvégzett egy felmérést, amely rámutat, a szlovák állampolgárok közel fele úgy gondolja, hogy Szlovákia túl sok segítséget nyújt az ukránoknak, és a segélyeket korlátozni kellene A közvélemény-kutatásból az is kiderül, a szlovákok attól tartanak, hogy a fegyverszállítások csak meghosszabbítják a háborút. A válaszadók csaknem fele egyetért azzal, hogy az ország túl sokat segít az ukránoknak. 8 százalékuk egyetért ezzel, 32 százalék nagyon egyetért, 9 százalék pedig inkább egyetért. A válaszadók 7 százaléka nem ért egyet, 20 százalékuk egyáltalán nem ért, 8 százalékuk pedig részben nem ért egyet. 15 százalék az egyetért is meg nem is választ jelölte meg.

Politikai fáradság

„A megkérdezettek válaszaiból fáradtságot érzékeltünk, ez pedig több tényezőre is visszavezethető. Gazdasági nyomás, politikai tényezők, valamint a sajtó hatása állhat emögött” – magyarázta a felmérés eredményét Jana Papcunová szociálpszichológus. A szakember hozzátette, a gazdasági problémák és a politikai kampány is hozzájárult a fáradtság érzéséhez. Hangsúlyozta azt is, hogy a menekültválság állandó medializálása érzéketlenné tette a probléma iránt a szlovák közvéleményt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Kemény szankciót jelentett be Amerika - Hogyan érinti ez a magyar gázellátást?

Az Egyesült Államok újabb szankciókat vezetett be Oroszország ellen, ezúttal a Gazprombankot és további 50 kisebb-nagyobb orosz pénzintézetet célozva meg. A lépés célja, hogy tovább korlátozza Oroszország hozzáférését a nemzetközi pénzügyi rendszerhez, és megnehezítse az ukrajnai háború finanszírozását. Az intézkedések a Biden-adminisztráció utolsó hónapjában történnek, és jelentős hatással lehetnek az orosz költségvetésre, de a magyar gazdaság szempontjából is izgalmas a helyzet, mivel Magyarország évente 4,5 milliárd köbméter földgázt kap Oroszországtól, amelyet az a Gazprom szállít, akinek a szankció alá kerülő Gazprombank kezeli a pénzügyeit. Magyarország külügyminisztériuma már vizsgálja az orosz bankkal szembeni amerikai szankciók esetleges hatását, az amerikai pénzügyminisztérium azonban figyelmeztetett: aki a szankcionált bankokkal levelező kapcsolatot tart fenn, az "jelentős szankciós kockázattal" szembesülhet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×