A Bialystoki Orvosi Egyetem kutatói szerint az életkor, a testsúly és a nem után a most felfedezett gén a negyedik legfontosabb tényező, amely meghatározza, hogy valaki mennyire súlyosan betegszik meg Covid-19-ben.
A kutatás szerint – amelyet 1500 beteg mintái alapján végeztek - a gén a lengyel lakosság mintegy 14 százalékában van jelen, míg Európában 8-9 százalékában, Indiában pedig 27 százaléknál - mondta Marcin Moniuszko, a projektet vezető professzor. A hír felkapó brit Daily Mail gyorsan hozzátette, hogy a britek 10 százalékánál lehet meg a gén.
A kutatók szerint a gén megléte több mint a duplájára emeli a súlyos Covid-megbetegedés kockázatát.
Tudósítók szerint a felfedezés különösen azokban az országoknak segíthet, ahol magas a vakcina-szkeptikusok aránya, mert
a személyes veszélyeztetettségükre figyelmeztetett emberek talán úgy dönthetnek, hogy beoltatják magukat vagy a kórházba kerülés esetén jobban odafigyelnek rájuk.
Adam Niedzielski lengyel egészségügyi miniszter decemberben azt mondta: 1085, Covidban 2021-ben meghalt, 44 évnél fiatalabb embernek csak 3 százaléka volt teljesen beoltva.
A lengyel egészségügyi minisztérium is azt hangsúlyozta, hogy reméli, most könnyebben tudják azonosítani a súlyos betegség által fenyegetett állampolgárokat. Az országban eddig már 100 ezren haltak meg Covid-19-ben.
A mostani felfedezés részben magyarázatot ad arra, hogy a vakcina-szkeptikusság mellett mi állhat a magas lengyel halálozási adat mögött.
A lengyel hatóságok a tervek szerint június végétől génteszteket is alkalmaznak majd a potenciális Covid-esetek kiszűrésénél, hogy még a betegség kialakulása előtt elkezdjék kezelni a pozitív tesztet produkáló embereket.
A Mail szerint a lengyel lakosoknak midössze 56 százaléka teljesen oltott a britek 71 és az amerikaiak 62 százalékával szemben.
Novemberben brit tudósok találtak egy gént, amely megduplázza a Covid-19 okozta tüdőelégtelenség kockázatát és különösen a dél-ázsiai származású embereket veszélyezteti.