eur:
402.72
usd:
372.08
bux:
89487.37
2025. április 1. kedd Hugó
The shillouette of most of eurogroup wiht european money inside
Nyitókép: miguelangelortega/Getty Images

Összeakaszthatja a bajszát Franciaország és Németország

Komoly nézeteltérés alakulhat ki az Európai Unió motorjának számító Franciaország és Németország között az EU közös adóssága ügyében. Macron francia elnök és Draghi olasz miniszterelnök nemrég levélben sürgette a szerintük előnyös hitelkonstrukciót, aminek Berlin viszont valószínűleg ellenáll majd.

Az EU soros elnökségét betölt Franciaország és mellette Olaszország ötlete a következő: mivel a blokk első ízben közös hitelfelvétele az 800 milliárd eurós Covid helyreállítási alap létrehozásához „siker” volt, ez lehet egy jövőbeli recept további hitelfelvételhez.

Érvelésük az, hogy

az EU nagy kereskedelmi blokként olcsóbban juthat kölcsönpénzhez, mint a hagyományosan kötvénykibocsájtással hitelhez jutó egyes országok.

A tavaszi elnökválasztásokra készülő Emmanuel Macron francia elnök most akar politikai piros pontokat begyűjteni, és egyik ötlete az euróövezet pénzügyi szabályainak megreformálása. Csakhogy ezzel összeakaszthatja a bajuszt hagyományos partnerével, a fiskálisan konzervatív Németországgal.

Berlin a görög adósságválság idején is makacsul ragaszkodott ahhoz, hogy ne lazítsák a tagállamok számára az eladósodottság feltételeit. Most azonban a pandémia nyomán még több ország halmozott fel tartozást, és több irányból éri nyomás.

A nyomásgyakorlók között van Macron, aki Mario Draghi volt Európai Központi Bank főnökkel – jelenleg olasz miniszterelnökkel – közösen írt cikket a Financial Timesba és ebben „nagyobb manőverezési lehetőséget” sürgetett.

Az európai országok számára

a jelenlegi hitelfelvételi feltételek „túl ködösek, összetettek és aláássák az ösztönzőket, hogy a közkiadásoknak adjunk prioritást”

– írták.

Szakértők szerint azonban az EU megosztott, és egyik fele nem akarja a pénzügyi feltételek lazítását. Az elemzők nem számítanak arra, hogy Olaf Scholz új német kancellár engedné, hogy az EU-tagállamok előirányzott nemzeti adósságplafonja

  • a GDP 60 százaléka fölé kússzon és hogy
  • az éves hitelfelvétel meghaladja a GDP 3 százalékát.

Csakhogy, jött a világjárvány, és a bajba került vállalkozások, munkavállalók és egészségügyi rendszerek víz felett tartására kifizetett költségvetési pénzek még nagyobb adósságba taszították a tagállamokat.

2019-ben még a GDP 83,7 százalékát tett ki az eurózóna összesített államadóssága, tavaly év végén már 98,9 százalékot.

Olaszországban és Spanyolországban a Nemzetközi Valutaalap becslései szerint még jobban megugrott az adósságszint.

Kérdés, hogy visszatérnek-e a válsághelyzetben magasabb hitelfelvételt lehetővé tévő szabályok „békeidőkre” vonatkozó előírásai, azaz például a 60 százalékos plafon. „A szabályok már a múlté. Senki sem hiszi, hogy az eredeti formában újra érvényesek lesznek. A német kormány kicsit ködösít a kérdésben. Hivatalosan még érvényben van a költségvetési fegyelem, de általában megengedőbbek lesznek a jövőben” – vélte Claus Vistesen, a Pantheon Macroeconomics elemzőcég képviselője, aki a Telegraph című lapnak nyilatkozott.

Daniela Ordonez az Oxford Economics francia közgazdásza szerint nem is a német kormánnyal, hanem a választóival van a gond. „A kormány tisztában van vele, mit kell tenni, de a német lakosság nagyon kötődik a zéró deficithez és nagyon fél az államadósságtól.” Még ha a német kormány enged is, a nagyobb közkiadásokért kampányoló Macronnak Ausztriával és Hollandiával is csatáznia kell majd – utal rá a Telegraph.

KAPCSOLÓDÓ HANG

VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Turistautakat zárnak le és rendezvényeket törölnek a száj- és körömfájás miatt

Turistautakat zárnak le és rendezvényeket törölnek a száj- és körömfájás miatt

A Fővárosi Állatkert továbbra is várja a vendégeket, de az állatsimogató részlege nem látogatható a járványveszély miatt. Több hazai legelőt és turistautat zártak le, illetve országszerte betiltották az állatbemutató rendezvényeket, találkozókat. Tudnivalók kiránduláshoz, utazáshoz.

NYT: így folyt bele az amerikai hadvezetés az ukrajnai háborúba

Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia az ukrajnai háború elejétől fogva közös katonai tervezést folytat Kijevvel – derül ki a New York Times cikkéből, amit a szerzők annak magyarázatának szántak, hogy miként tudott talpon maradni az ország. Moszkvában viszont a közvetlen részvétel és a képmutatás bizonyítékának látják.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Berágott Donald Trump Oroszországra, Moszkva váratlan dolgot tett - Híreink az orosz-ukrán háborúról kedden

Berágott Donald Trump Oroszországra, Moszkva váratlan dolgot tett - Híreink az orosz-ukrán háborúról kedden

Donald Trump amerikai elnök nem hajlandó átmeneti vezetés alá helyezni Ukrajnát és szankciókkal fenyegette meg Vlagyimir Putyin orosz elnököt, aki kitalálta a lépést. Torecknél és Pokrovszknál heves harcok dúlnak, oroszok vannak Szumi megyében is. Az éjjel ritka pillanatnak lehettünk szemtanúi: Oroszország nem támadta Ukrajna területét nagy hatótávolságú drónokkal. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború keddi eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×