Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Small business owner calculating figures, looking at camera.
Nyitókép: Halfpoint Images/Getty Images

Szlovákiában kinyitottak az éttermek, de nem mindenki előtt

Szlovákiában mától ismét fogadják a vendégeket a éttermek és kávézók. Azok, akik beoltatták magukat a Covid ellen, illetve akik az elmúlt 180 napban átestek a betegségen, helyben is fogyaszthatnak. A vendéglátóhelyek november 25-től tartottak zárva. Most maximálisan 50 százalékos kapacitással, de ismét működhetnek.

Csaknem hathetes zárva tartás után hétfőn kinyithattak Szlovákiában az éttermek és a kávéházak. A fogyasztás csak a beoltottak és a Covid-19 betegséget már leküzdők számára lehetséges. Az oltatlanok számára továbbra is csak ételkiadóként működhetnek az éttermek, melyekre így is több szabály érvényes. Például ételt és italt csak ülve lehet fogyasztani, hogy ellenőrizni lehessen a távolságot. Egy asztalnál pedig legfeljebb négyen foglalhatnak helyet, kivéve ha mindenki egy háztartásból érkezett.

A szlovák kormány korábban azért döntött az ünnepi időszak alatti zárva tartás mellett, hogy minimalizálja a koronavírus terjedésének lehetőségét. A vendéglátóhelyek viszont még mindig csak fél házzal üzemelhetnek. Ezt Vladimír Lengvarský egészségügyi miniszter is megerősítette. „Minden esetben csak 50 százalékos kihasználtsággal működhetnek, és továbbra is be kell tartani a szigorú higiéniai előírásokat.

Csak a már beoltottak és a betegségen átesettek fogyaszthatnak helyben”

– mondta az egészségügyi tárca vezetője.

A gasztroszektor képviselői üdvözlik a döntést. Vladimír Machalík, a Még mindig van étvágyunk nevű társulás képviselője szerint ugyanakkor a beígért kompenzációról sem szabadna megfeledkeznie az államnak. „Bízunk benne, hogy a kompenzációt megkapjuk. Számunkra nagyon fontos, hogy Lengvarský miniszter tudatosítsa, az éttermek hosszú távon nem maradhatnak bezárva” – fogalmazott Machalík.

A január 3-i étteremnyitás ugyanakkor nem kötelező érvényű. Vannak olyan vendéglátósok, akik a szabályokat övező bizonytalanság miatt még kivárnak, és csak egy héttel később nyitnak, hiszen január 9-ig még érvényben van Szlovákiában a kijárási tilalom. Mindez azt jelenti, hogy nyolc óra után még mindig nem térhet be senki vacsorázni vagy legurítani pár italt egyik vendéglőbe sem.

A Szlovákiával szomszédos országok – köztük Magyarország – éttermei és kávéházai is profitáltak a szlovákiai vendéglátóhelyek november 25. óta tartó zárva tartásából. A határ menti éttermek és kávézók parkolóiban néha több szlovák rendszámú autót lehetett látni, mint hazai jelzésűt. Szlovákiában egyébként továbbra is enyhén, de csökken a kórházakban kezelt fertőzött, illetve fertőzésgyanús páciensek száma, ami jelenleg közel 2300. A kórházban kezeltek megközelítőleg 84 százaléka vagy nincs beoltva, vagy csak az oltás első adagját kapta meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Meddig áll el az élelmiszer a hűtőben, ha elmegy az áram? – tippek, tanácsok

Meddig áll el az élelmiszer a hűtőben, ha elmegy az áram? – tippek, tanácsok

Néhány egyszerű előkészülettel és a megfelelő szabályok betartásával sok esetben megelőzhető, hogy egy áramszünet miatt ki kelljen dobni a hűtőszekrényben vagy a fagyasztóban tárolt élelmiszereket. Helik Ferenc, a Nébih elnökhelyettese az InfoRádióban elmondta: ha előre jelzik az áramszünetet, akkor érdemes jégakkukat beszerezni, illetve palackokban vizet lefagyasztani a fagyasztóba, mert így biztosítani tudjuk az ideális hőmérsékletet.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
Napelemrekordok után jön a kijózanodás: ezért drága a magyar energia

Napelemrekordok után jön a kijózanodás: ezért drága a magyar energia

Miközben a magyar háztartások Európa legalacsonyabb villamosenergia-árait fizetik – a budapesti 9,6 eurocentes kilowattóránkénti lakossági ár nagyjából harmada a 25,8 eurocentes uniós átlagnak –, a hazai ipari fogyasztók 2026 első félévében több mint 20 százalékkal drágábban jutottak áramhoz, mint uniós versenytársaik. A két jelenség nem független egymástól. A magyar villamosenergia-piacon az elmúlt években olyan keresztfinanszírozási és szabályozási mechanizmusok épültek ki, amelyek egyre nehezebben átláthatók, egyre kevésbé hatékonyak és összeegyeztethetők a versenyképességi, beruházási és energiapolitikai célokkal, így a változtatások elkerülhetetlenek lesznek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×