eur:
411.66
usd:
395.51
bux:
79665.8
2024. november 22. péntek Cecília
Ellenzéki tüntetők a kormány lemondását követelik a georgiai parlament tbiliszi épülete előtt 2019. június 20-án. A tüntetők megpróbálták megostromolni az épületet. A felirat jelentése: állítsátok meg Oroszországot!
Nyitókép: MTI/AP/Sah Ajvazov

Megharagudott Putyin, és ez dollármilliárdokba kerülhet Grúziának

Grúzia akár 300 millió dollárt is veszíthet az orosz turisták elmaradásával. A két szomszédos ország között egy orosz parlamenti delegáció vizitje, az azt kísérő tüntetések, majd Vlagyimir Putyin repülési tilalma élezte ki ismét a feszültséget.

A kaukázusi Grúziának vagy ahogy az utóbbi időben hívják, Georgiának a külföldi turizmus az egyik fő bevételi forrása. A kutya-macska barátsággal kísért közös történelem ellenére eddig a turisták jelentős része orosz állampolgár volt, de ez most megváltozhat a Putyin orosz elnök által bevezetett repülési tilalommal.

Azt követően, hogy egy orosz parlamenti delegáció látogatása nyomán a Moszkva és az oligarchák befolyását hevesen bíráló és napokon át tartó tömegtüntetéseket tartottak Tbilisziben, az orosz elnök közölte:

július 8-tól már nem repülhetnek az orosz turistákat szállító gépek a szomszédos országba, sőt, a Grúziába irányuló teljes orosz légi forgalom leáll.

A kormánypárti orosz média szerint az orosz látogatók féltik a biztonságukat. Más médiumok találtak olyan turistákat, akik nem félnek.

Bármi is legyen az igazság, a grúz hatóságoknak most azon fő a feje, hogy hogyan tömjék ki az államkasszában várhatóan keletkező lyukat.

A Globális Utazási és Turisztikai Tanács (WTTC) adatai szerint az idegenforgalom közvetlenül a grúz GDP több, mint hét és fél százalékát adja és az összes munkahely közel egynegyede a turizmushoz kötődik. A látogatók tavaly összesen 3,5 milliárd dollárt költöttek el.

2018-ban ez közel 520 ezer munkahelyet jelentett. Az orosz embargó azért fájhat, mert a tavalyi közel kilencmillió látogatóból közel másfél millió Oroszországból érkezett. Ráadásul az oroszok egy növekvő piaci szegmenst jelentettek, mert 2017 és 2018 között közel negyedével nőtt a számuk.

A grúzok egyik ötlete az oroszok kiesésére az, hogy a barátinak számító Ukrajna állampolgárait célozzák meg és évi 400 ezerre növelik az ukrán látogatók számát – legalábbis ezt mondta Gela Dumbadze, kijevi grúz nagykövet. A jelenlegi ukrán turisták száma 170 ezer – jegyezte meg a Lenta orosz hírportál.

"Szeretném aláhúzni, hogy Grúzia teljesen biztonságos ország, az ukrán turistákat Grúziában mindig különösen kedvesen és széles mosollyal fogadják"

– mondta. Arról is beszélt, hogy felhívja a grúz turisztikai hatóságokat és szállodatulajdonosokat: vezessenek be kedvezményes tarifákat az ukrán látogatók számára. Majd megemlítette: hazájában már felújították a hagyományt: a vendégeket egy üveg borral fogadják.

Közben az orosz kormánypárti média azzal üzenget a grúzoknak, hogy arról cikkezik: "a szomszédoknak ajándékozták" az orosz turistákat, akik Grúzia helyett más közeli köztársaságokat választanak majd.

Grúzia egyébként egyre felkapottabb – az útikönyveiről ismert befolyásos brit Lonely Planet például 2018-ban a világ 10 legjobb desztinációja közé sorolta, megjegyezve, hogy egyre jobban fejlődik a turisztikai infrastruktúrája. Hosszútávon tehát nem biztos, hogy a grúzok veszítenek, de az oroszokkal fenntartott történelmi-kulturális kötelékek tovább lazulhatnak.

Címlapról ajánljuk

Alapvető akadályokba ütközik Benjamin Netanjahu tényleges felelősségre vonása - nemzetközi jogász

A korábbi fenyegetését beváltva csütörtökön nemzetközi elfogatóparancsot adott ki a hágai Nemzetközi Bíróság Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, Joáv Galant volt védelmi miniszter és Mohammed Deif, a Hamász – izraeli források szerint – már likvidált katonai vezetője ellen. Tóth Norbert nemzetközi jogász az InfoRádióban tette világossá, Izrael nem része annak a statútumnak, amely alapján értesítést küldtek 125 országnak az izraeli miniszterelnök eljárás alá vonásáról.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Hirtelen esés után felpattantak a tőzsdék

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×