Infostart.hu
eur:
355.5
usd:
313.05
bux:
138853.98
2026. június 24. szerda Iván

Új NMHH-podcast – „Az újságírók elé nagy kihívást állítottak az influenszerek”

Az NMHH most induló új podcastsorozata arra keresi a választ, hol húzódnak a szólás- és sajtószabadság jogi határai, és ezek mennyiben esnek egybe azokkal a társadalmi normákkal, amelyek arra vonatkoznak, hogy ki, mit és hogyan mondhat.

A szólás- és sajtószabadsággal foglalkozó podcastsorozatot indított a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság.

Koltay András, az NMHH és a Médiatanács elnöke az első felvételen arról beszélt, hogy az újságírók függetlensége manapság is roppant lényeges.

„Az újságírónak függetlennek kell lennie a politikától, a saját hirdetőitől, reklámozóitól, bizonyos értelemben még akár a potenciális közönségétől is,

ha a közönség nyomása őt az etikai normák figyelmen kívül hagyása felé terelni. De ez egy ideális elképzelés, és ez jogilag nem írható elő” – fogalmazott.

Lampé Ágnes újságíró azt emelte ki, hogy napjainkban egyre bonyolultabbá válik az interjúkészítés, főleg a politikusokkal.

„Politikai interjúkat készíteni ma Magyarországon nagyon nehéz. És akkor hogy tájékoztassam a közönséget, ha ilyen nehéz ezeket az interjúkat elkészíteni, összehozni? Ez ide-oda necces kérdés, mert ha egy politikussal szeretnék interjút készíteni, de ő azt mondja, hogy köszöni, nem jön el, és nem akarja azt az interjút adni, akkor hogy tájékoztassam a nyilvánosságot?” – részletezte.

Koltay András a szólásszabadság fontosságára is kitért.

„Sok évszázados hagyománya van némelyik országban a szólásszabadságnak, és mégis a mai napig késhegyre menő viták zajlanak arról, hogy például egy angol polgár mit mondhat a bevándorlásról és mit nem. Ez folyamatos küzdelem, birkózás az állam, a kormányzatok, az állampolgárok, a jogászok, a civil szervezetek, a tudósok és mások részvételével, amit a technológia folyamatos változásai nyilván még inkább felerősítenek, szükségessé tesznek. Azt hiszem, nem nagyon tudunk olyan országot mondani, ahol feketén-fehéren azt lehet mondani, hogy ott szólásszabadság van. Talán olyat tudunk mondani, ahol feketén-fehéren kijelenthető, hogy nincs: Észak-Koreában vélhetően nincs, és egyébként a két szélsőség közötti skálán helyezkednek el valahol azok a demokratikus országok, amelyek ezeket a küzdelmeiket évszázadok óta önmagukkal, a mi esetünkben külső erőkkel szemben is történelmi okokból folytatják.”

Lampé Ágnes jelezte, hogy a megváltozott technikai lehetőségek mellett az újságíróknak is új kihívásokkal kell megküzdeniük.

„Azt látom, hogy azért a jó újságírás hosszú távon mégiscsak megmarad, annak ellenére, hogy milyen kihívások kerülnek elő. Nagyon sokan kiestek és feladták ezt a harcot, teljesen érthető módon. Gondoljunk bele! Van egy celebritás, egy influenszer, és azt mondja, hogy süt a nap. És akkor ezt nagyon sokan követik, mert azt mondják, hogy hú, de jól megmondta, jól beszél, érdekes, jól néz ki, látványos a vizuális rész, ami ma már nagyon számít. Biztos, hogy sokan szeretni fogják, meg elfogadják az ő véleményét, de

ez távolról sem újságírás.

Most ehhez kell az újságíróknak felkötni azt a bizonyos dolgot azért, hogy ők is tudjanak olyan jól írni és olyan érdekesen. Ez nem kis kihívást jelent.”

Koltay András hangsúlyozta azt is, hogy a médiát minden kritika ellenére is a kulturális szolgáltatások körébe kell sorolni, elemi érdekünk, hogy a jövőben is fennmaradjon.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A MOB főtitkára elmondta, hogy képzeli el a közös munkát az új sportállamtitkárral

A Magyar Olimpiai Bizottság idén is megrendezte az Olimpia Napját a Városligetben, ahová számos nagy sztár, olimpiai bajnok is kilátogatott, és együtt sportolt vagy beszélgetett a rajongókkal. Fábián László az InfoRádióban beszélt az esemény legfőbb értékeiről, az olimpiai felkészülés aktualitásairól és arról is, mire számít az új sportállamtitkársággal való együttműködéstől.

Ukrajna: „már mi teszünk szívességet a tűzszünettel Oroszországnak”

Ukrajna türelme nem véges és visszavonhatja tűzszüneti ajánlatát, ha nincs lényegi nemzetközi nyomás a háború leállítására – közölte a kijevi kormány megbízottja. Ukrajna úgy érzi, egyre jobban állnak a fronton, a tömeges dróntámadásoknak köszönhetően. Közben az amerikai kormányzat egyik tagja „az európaiak szellemi fogyatékos gyerekének” nevezte Zelenszkij ukrán elnököt.
Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Nem találtak magukra a techcégek eladási hullámában a tőzsdék

Vegyes hangulat volt a nemzetközi tőkepiacokon: a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, de az elmúlt napok technológiai részvényeket sújtó korrekciója még nyomás alatt tarotta a tőzsdéket. A hangulatot javította, hogy az Irán és Izrael közötti konfliktus csillapodásával mérséklődtek az olajellátással kapcsolatos aggodalmak, és a Hormuzi-szoros hajóforgalma is fokozatosan normalizálódik, de továbbra is visszafogja a kockázatvállalási kedvet, hogy globális eladási hullám indult a technológiai részvényekben. Az arany héthónapos mélypontra került, a dollár pedig erősödik. Európában vegyes volt a kép: a Dax esett, míg a CAC40 enyhe pluszban állt meg. Az amerikai tőzsdék ugyan jó lendülettel kezdték a napot, de estére egyedül a Dow Jones tudott pluszban zárni.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×