A tendenciát Amerikában és az Egyesült Királyságban is megfigyelték: a szakemberek szerint az, hogy a gyógyszeres kezelésre nem reagál a baktérium, komoly közegészségügyi kockázattá teszi. A fertőzés ugyanis megfelelő hatékonyságú kezelés nélkül akár súlyos megbetegedéshez vagy halálhoz is vezethet - írja a BBC.
A shigella XDR névvel illetett, rezisztens változata 2015-ben még egyetlen megbetegedést sem okozott Amerikában, 2022-ben azonban már az esetek 5 százalékáért ez felelt. 2019-ben még csak 1 százalékos volt ez az arány.
Az öt, shigella kezelésében legáltalánosabban használt antibiotikum egyike sem hat az XDR-törzzsel fertőzött betegek esetében.
A baktérium könnyen fertőz közvetlen érintkezés vagy akár fertőzött felületek megérintése által is, és vérhas kialakítására is képes. Ez a hasmenéssel összefüggésbe hozható halálozások egyik leggyakoribb oka világszerte.
A legtöbb shigellás beteg pihenés és folyadékutánpótlás segítségével vészeli át a fertőzést, melynek megelőzése gyakori kézmosással lehetséges.
A rezisztens baktérium okozta esetek száma legdinamikusabban
- a nemzetközi utazókban,
- a hajléktalan betegekben,
- az azonos nemű partnert választó férfiakban és
- az immunhiányos állapotú emberekben
következett be.