Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Ejtőernyőponyva borítja be a Szojuz MSz-11-es orosz űrhajó leszállóegységét, amint a kapszula földet ér a kazahsztáni sztyeppén, Dzsezkazgan térségében 2019. június 25-én. A leszállóegységgel Oleg Kononyenko orosz, David Saint-Jacques kanadai és Anne McClain amerikai űrhajós tért vissza a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomásról, amelyen 204 napot töltöttek az 58-59-es expedíció keretében.
Nyitókép: MTI/EPA/Alekszandr Nyemenov

Hazatért három orosz kozmonauta, első ízben van európai nő parancsnoka az ISS-nak

Biztonságban visszatért a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) három orosz kozmonauta csütörtökön.

Oleg Artyemjev, Gyenisz Matvejev és Szergej Korszakov a Szojuz MSz-21 űrhajóval érkezett vissza a Földre. Greenwichi idő szerint 10 óra 57 perckor értek földet Kazahsztánban, Zsezkazgan városától 150 kilométerre délkeletre.

Az orosz űrhajósok márciusban érkeztek meg a Nemzetközi Űrállomásra. Artyemjev harmadszor vett részt űrutazáson, és összesen 561 napot töltött a világűrben. Matvejevnek és Korszakovnak ez volt az első küldetése, és fejenként 195 napot töltöttek a odafent.

Leszállás után Artyemjev elmondta: a legénység minden tagja jól érzi magát. A repülés után mindannyian egészségügyi ellenőrzésen esnek át, ezt követően a Moszkvához közeli Star City űrhajósokat képző központjába szállítják őket.

A Nemzetközi Űrállomást jelenleg az Európai Űrügynökség munkatársa, az olasz Samantha Cristoforetti vezeti. Az állomáson tartózkodik továbbá Bob Hines, Kjell Lindgren, Frank Rubio és Jessica Watkins, akik az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) kozmonautái, valamint Szergej Prokopjev és Dmitrij Petyelin a Roszkoszmosz orosz űrkutatási hivataltól.

Samantha Cristoforetti az első európai nő, aki az űreszköz parancsnoka lett.

(Címlapképünk illusztráció: Ejtőernyőponyva borítja be a Szojuz MSz-11-es orosz űrhajó leszállóegységét, amint a kapszula földet ér a kazahsztáni sztyeppén, Dzsezkazgan térségében 2019. június 25-én. MTI/EPA/Alekszandr Nyemenov)

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×