eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Ejtőernyőponyva borítja be a Szojuz MSz-11-es orosz űrhajó leszállóegységét, amint a kapszula földet ér a kazahsztáni sztyeppén, Dzsezkazgan térségében 2019. június 25-én. A leszállóegységgel Oleg Kononyenko orosz, David Saint-Jacques kanadai és Anne McClain amerikai űrhajós tért vissza a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomásról, amelyen 204 napot töltöttek az 58-59-es expedíció keretében.
Nyitókép: MTI/EPA/Alekszandr Nyemenov

Hazatért három orosz kozmonauta, első ízben van európai nő parancsnoka az ISS-nak

Biztonságban visszatért a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) három orosz kozmonauta csütörtökön.

Oleg Artyemjev, Gyenisz Matvejev és Szergej Korszakov a Szojuz MSz-21 űrhajóval érkezett vissza a Földre. Greenwichi idő szerint 10 óra 57 perckor értek földet Kazahsztánban, Zsezkazgan városától 150 kilométerre délkeletre.

Az orosz űrhajósok márciusban érkeztek meg a Nemzetközi Űrállomásra. Artyemjev harmadszor vett részt űrutazáson, és összesen 561 napot töltött a világűrben. Matvejevnek és Korszakovnak ez volt az első küldetése, és fejenként 195 napot töltöttek a odafent.

Leszállás után Artyemjev elmondta: a legénység minden tagja jól érzi magát. A repülés után mindannyian egészségügyi ellenőrzésen esnek át, ezt követően a Moszkvához közeli Star City űrhajósokat képző központjába szállítják őket.

A Nemzetközi Űrállomást jelenleg az Európai Űrügynökség munkatársa, az olasz Samantha Cristoforetti vezeti. Az állomáson tartózkodik továbbá Bob Hines, Kjell Lindgren, Frank Rubio és Jessica Watkins, akik az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) kozmonautái, valamint Szergej Prokopjev és Dmitrij Petyelin a Roszkoszmosz orosz űrkutatási hivataltól.

Samantha Cristoforetti az első európai nő, aki az űreszköz parancsnoka lett.

(Címlapképünk illusztráció: Ejtőernyőponyva borítja be a Szojuz MSz-11-es orosz űrhajó leszállóegységét, amint a kapszula földet ér a kazahsztáni sztyeppén, Dzsezkazgan térségében 2019. június 25-én. MTI/EPA/Alekszandr Nyemenov)

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×