eur:
411.18
usd:
392.12
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Chris Ryan

Kutatás bizonyítja: egy sértés is úgy hat, mint egy pofon

Az ismételt sértések rövid távú hatását vizsgálták kutatók az érzelmek és a nyelv közötti kapcsolatokat elemző tanulmány részeként: az eredmények szerint a szóbeli bántalmazás is nyomot hagy az emberben függetlenül attól, hogy mi hangzott el a vitában.

A negatív kifejezések hallatán agyunk fokozottan érzékennyé válik, áll a Frontiers In Communicationben közölt tanulmányban, melyet a Sky News szemlézett.

"Még nem tudjuk pontosan, hogy a szavak milyen módon képesek átadni támadó, érzelmileg negatív töltetüket abban a pillanatban, amikor ezeket a szavakat olvassuk vagy halljuk. A sértések fenyegetést jelentenek a megítélésünkkel és énünkkel szemben, egyedülálló lehetőséget nyújtanak a nyelv és az érzelmek közötti kapcsolódási pont kutatására" - fogalmazott Marijn Struiksma, az Utrecthi Egyetem kutatója az eredményeik kapcsán.

Annak megértése, hogy egy sértő kifejezés hogyan és miért hat az emberekre, nagy jelentőséggel bír a pszicholingvisztikusok számára, akiket érdekel, hogyan mozgatja meg a nyelv az embereket, de mások számára is, akik a társas viselkedés részleteit szeretnék megérteni, fogalmazott a kutató.

A vizsgálatban 79 nő vett részt, akiken EKG-t végeztek és bőrvezetési elektródákat alkalmaztak sértő kijelentések elhangzása közben.

"Tanulmányunk azt mutatja, hogy laboratóriumi kísérletben, a beszélők közötti valós interakció nélkül is apró pofonokként hatottak a sértések. Az erősen negatív szavak, amelyeket a résztvevő olvas, automatikusan megragadják a figyelmet függetlenül attól, hogy milyen gyakran találkozik az érintett személy azokkal" - fogalmazott Struiksma.

Címlapról ajánljuk
Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

Kalas Vivien Várhelyi Olivér uniós biztosi jelöléséről: kompromisszumos megoldás született

A magyar uniós biztosjelölttől elvett szakterületek közül kettő az egészségügyi válságkezeléshez, egy pedig a szexuális és reprodukciós jogokkal kapcsolatos hatáskörhöz kapcsolódik – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézetének főreferense. Kalas Vivien szerint az új Európai Bizottságtól nem igazán várhatók nagy változások, talán az ECR képviselőcsoport hozhat be új gondolatokat a mindennapos munkába.

Kaiser Ferenc: az oroszoknál maradhatnak az elfoglalt ukrajnai területek, de ez rablóháborút legitimálna

Békekötés nem várható, maximum tűzszünetet lehet elérni Ukrajnában, ami viszont nem biztos, hogy elég lesz az Egyesült Államoknak – mondta az InfoRádióban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense arra reagálva, hogy egyes források szerint Vlagyimir Putyin tárgyalna az ukrajnai fegyverszünetről Donald Trumppal. Kaiser Ferenc szerint ha elapadnak a nyugati támogatások, akkor egész Ukrajna elveszhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Az Nvidia számait emésztik a befektetők, mélyrepülésben a Google anyacége

Alapvetően bizonytalan mozgásokat láthattunk és láthatunk ma a világ tőzsdéin, jelentősebb elmozdulások az ázsiai és az európai piacokra sem voltak jellemzőek, ebbe a miliőbe a magyar tőzsde is beilleszkedett. A befektetők a világ legnagyobb piaci értékű cégének, az Nvidiának a felemásra sikerült gyorsjelentését emésztik, a chipgyártó bár a vártnál jobb negyedéves számokat közölt, de a kilátások már inkább a növekedés lassulásáról szólnak. Ezen felül az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos hírek is mozgatják a piacokat, és a befektetők a további vállalati gyorsjelentésekre is figyelnek, illetve a bitcoinban van még nagy sztori, a legjelentősebb kriptodeviza árfolyama ma is új történelmi csúcsot döntött és karnyújtásnyira került a 100 ezer dolláros álomhatár.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×