eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Chris Ryan

Kutatás bizonyítja: egy sértés is úgy hat, mint egy pofon

Az ismételt sértések rövid távú hatását vizsgálták kutatók az érzelmek és a nyelv közötti kapcsolatokat elemző tanulmány részeként: az eredmények szerint a szóbeli bántalmazás is nyomot hagy az emberben függetlenül attól, hogy mi hangzott el a vitában.

A negatív kifejezések hallatán agyunk fokozottan érzékennyé válik, áll a Frontiers In Communicationben közölt tanulmányban, melyet a Sky News szemlézett.

"Még nem tudjuk pontosan, hogy a szavak milyen módon képesek átadni támadó, érzelmileg negatív töltetüket abban a pillanatban, amikor ezeket a szavakat olvassuk vagy halljuk. A sértések fenyegetést jelentenek a megítélésünkkel és énünkkel szemben, egyedülálló lehetőséget nyújtanak a nyelv és az érzelmek közötti kapcsolódási pont kutatására" - fogalmazott Marijn Struiksma, az Utrecthi Egyetem kutatója az eredményeik kapcsán.

Annak megértése, hogy egy sértő kifejezés hogyan és miért hat az emberekre, nagy jelentőséggel bír a pszicholingvisztikusok számára, akiket érdekel, hogyan mozgatja meg a nyelv az embereket, de mások számára is, akik a társas viselkedés részleteit szeretnék megérteni, fogalmazott a kutató.

A vizsgálatban 79 nő vett részt, akiken EKG-t végeztek és bőrvezetési elektródákat alkalmaztak sértő kijelentések elhangzása közben.

"Tanulmányunk azt mutatja, hogy laboratóriumi kísérletben, a beszélők közötti valós interakció nélkül is apró pofonokként hatottak a sértések. Az erősen negatív szavak, amelyeket a résztvevő olvas, automatikusan megragadják a figyelmet függetlenül attól, hogy milyen gyakran találkozik az érintett személy azokkal" - fogalmazott Struiksma.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×