eur:
402.93
usd:
360.91
bux:
97065.84
2025. május 17. szombat Paszkál
Óbuda látképe a Táborhegyi út felől 2020. január 10-én. Elrendelte a szmogriadó tájékoztatási fokozatát Budapesten Karácsony Gergely főpolgármester, miután a szálló por légszennyezettségi szintje január 8-án és 9-én is három mérőponton meghaladta a tájékoztatási küszöbértéket.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Drámai változások a levegőben

Európában és Észak-Amerikában volt a legkisebb a szálló por csökkenése.

Jelentős mértékben, de csak átmenetileg csökkent a légszennyező anyagok kibocsátása világszerte a koronavírus-járvány feltartóztatására elrendelt 2020. évi korlátozások idején - mutatta ki a Meteorológiai Világszervezet (WMO) idén először összeállított levegőminőség és klíma jelentésében.

A szálló por (PM2,5) több mint egyharmadával csökkent Ázsia egyes térségeiben, 40 százalékkal Afrikában, Dél-Amerikában és Dél-Ázsiában, de csak kisebb mértékben Európában és Észak-Amerikában.

"A Covid-19 miatti lezárások és utazási korlátozások a kulcsfontosságú légszennyező anyagok kibocsátása drámai mértékű, rövid idejű csökkentését idézték elő, különösen városi környezetben" - írták a világszervezet kutatói.

A WMO kutatói a tavalyi levegőminőségi adatokat hasonlították össze a 2015-2019 közötti időszakéval és kimutatták, hogy a nitrogén-oxid-kibocsátás - amelynek nagy része a közlekedésből és a fosszilis üzemanyagok égetéséből ered és megsemmisíti az ózont a levegőben - szinte mindenhol a világon 70 százalékkal esett vissza. Emiatt egyes térségekben az ózonszint nem változott vagy kis mértékben nőtt. A szén-monoxid-kibocsátás is csökkent minden térségben, különösen Dél-Amerikában.

"A csökkenés azonban tavaly túlságosan rövid idejű volt, hogy hatással legyen az emberi egészségre"

- közölte Okszana Taraszova, a világszervezet légkörkutató részlegének a vezetője.

Az olyan jelenségek, mint az ausztráliai bozóttüzek, a szibériai és amerikai erdőtüzek füstje és a Szaharából érkező homok- és porviharok ellentétes hatással voltak a levegő minőségére - tette hozzá.

A légszennyezés az idő előtti elhalálozás legnagyobb környezeti kockázati tényezője világszerte. Több mint kilenc évvel csökkentheti például az indiaiak mintegy 40 százalékának várható élettartamát - mutatta ki egy héten közzétett másik jelentés.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Nem is gondolná, mekkora veszélyt rejthet egy külföldről hozott csodás növény

Nem is gondolná, mekkora veszélyt rejthet egy külföldről hozott csodás növény

Nem hozhatunk be dísz- vagy haszonnövényt kedvünk szerint külföldről, mert kártevőket is behurcolhatunk ezzel az országba – hívta fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal abból az alkalomból, hogy május 12-én volt a növényegészségügy nemzetközi napja. A tudnivalókról Szűcs Csabát, a Nébih növényvédelmi és borászati igazgatóját kérdeztük.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.19. hétfő, 18:00
Szakáli István Loránd
az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×