eur:
392.6
usd:
362.16
bux:
72132.83
2024. július 7. vasárnap Apollónia
Ápoló egy koronavírussal fertőzött, lélegeztető gépen lévő beteget lát el az Országos Korányi Pulmonológiai Intézetben kialakított izolációs teremben 2020. április 8-án.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Új reménysugár a súlyos koronavírus-betegeknek

A kulcsfogalom: monoklonális antitest-terápia. A Regeneron cég antitestkoktéljáról van szó.

Egy amerikai biotechnológiai vállalat monoklonális antitest-terápiája csökkentette az elhalálozás kockázatát azoknak a súlyos Covid-19-ben szenvedőknek az esetében, akiknél nem alakult ki természetes antitestválasz - derült ki a különböző Covid-terápiákat vizsgáló, Recovery elnevezésű kutatásból.

A vizsgálat eredményei szerint a Regeneron cég antitestkoktélja csökkentette annak esélyét is, hogy ezek a betegek lélegeztetőgépre kerüljenek, és a kórházi kezelés idejét is lerövidítette négy nappal.

2020 szeptembere és 2021 májusa között 9785, kórházba került koronavírus-fertőzöttet vizsgáltak: két csoportra osztották őket véletlenszerűen, az egyik csoport hagyományos kezelést és antitest-koktélt kapott, a másik csoport csupán hagyományos kezelésben részesült.

A betegek mintegy egyharmada bizonyult szeronegatívnak, azaz nem képződtek a szervezetükben koronavírus elleni antitestek,

és fele szeropozitív volt, azaz náluk kialakult a természetes immunválasz. A többi betegről nem tudni, hogy voltak-e antitestjeik.

A kutatók kimutatták, hogy a kutatás kezdetén hagyományos kezelésben részesült szeronegatív betegek között kétszer olyan magas - 30 százalék - volt a 28 napon belüli elhalálozás, mint a szeropozitív betegeknél (15 százalék).

Az antitest-terápia a szeronegatív betegeknél egyötödével csökkentette az elhalálozás esélyét azokhoz képest, akik nem kapták ezt az antivirális szert.

Hattal kevesebb elhalálozást mutattak ki minden száz antitest-terápiával kezelt betegre - közölték a kutatók.

"A szeronegatív betegek esetében azt találtuk, hogy szervezetük nem termelt antitesteket, de

ha megkapták intravénás infúzióban a két antitest kombinációját, az elhalálozás egyötöddel csökkent"

- közölte Martin Landray, az Oxfordi Egyetem professzora, a kutatás vezetője.

Ez a terápia csökkenti az antitestet nem termelő Covid-19-betegek halálozásának esélyét, csökkenti a kórházi kezelés idejét és csökkenti a lélegeztetőgépre kerülés esélyét - tette hozzá.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×