eur:
414.76
usd:
398.98
bux:
79466.61
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Unsplash.com

Élőben is gyümölcsözhetnek az új, online kapcsolatok

Ahogy a járványban az emberek "online" törődtek egymással, az valós volt, a véleménybuborékba kerülés viszont hosszabb távú veszélyeket is rejt – vélekedett Németh Erzsébet szociálpszichológus.

Németh Erzsében szociálpszichológus szerint a koronavírus-járvány újabb lendületet adott az internethasználat terjedésének, és népszerűbbé tette a különböző online közösségi oldalakat.

"Már a korábbi számok is egészen elképesztőek, például sokkal több Facebook-felhasználó van, mint aki nem az, beleértve a 100 és a 0 éveseket is. Ez egy hatalmas nagy terület volt már eddig is, és volt egy fokozatos, egyre nagyobb bevonódás, amit a járvány miatti

bezártság, információhiány, a társas kapcsolatok áttevődése az online térbe még inkább felgyorsított"

– mondta a hirtelen löketről az InfoRádióban Németh Erzsébet.

Amikor szerinte "ez az egész" kezdődött, mindenki ünnepelt, hogy ez az átláthatóság és a demokrácia diadala, hiszen mindenki "mindenféle kapuőrök, szerkesztők és politikai-pénzügyi nyomás nélkül széleskörű kommunikációt folytathatott", el is nevezte ezt a folyamatot laikus kommunikációnak, ami elkezdett professzionalizálódni; "ma már pénzügyi, politikai és egyéb befolyásolásra is használják ezt a médiumot".

Úgy véli: ezeken a felületeken akár az offline térben is kamatoztatható kapcsolatok alakulhatnak ki, de a szakember szerint fontos, hogy az interneten olvasható véleményeket kritikával kezeljék a felhasználók.

"Ahogy törődnek az emberek egymás magánéletével, és tanácsokat adnak egymásnak, az nem virtuális.

Ezek valódi kapcsolatok, amelyek a járvány idején kizárólagossá váltak, így az online térben vált lehetővé társas kapcsolatok hálójának létrejötte.

Miközben be is szippantja az embert, véleménybuborékba kerül, csak azokat a véleményeket látja, illetve csak azokat keresi, amelyek az ő véleményét, hitét, hiedelmeit erősítik" – figyelmeztetett.

Szerinte ma már – emiatt is – egyre többen vélekednek úgy az értelmiség körében is, hogy "nem szabad túlmisztifikálni a tudományt", holott a kérdés az, hogy amikor elszakadunk valamitől, ami adott esetben a tudomány, mi váltja fel azt az életünkben.

"A tudománynak márpedig semmi más dolga nincs, mint a valóság megismerése, az összefüggések feltárása, a valóság véletlenektől való elválasztása. Sok olyan információval találkozunk, amely nem állja ki a bizonyítottság próbáját" – tette hozzá.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

Prőhle Gergely: a német hatóságoknak ideológiailag besorolhatatlan, így kezelhetetlen volt a magdeburgi merénylő

A magdeburgi tragédiáról, annak társadalmi hatásáról, egy AfD-szimpatizáns szaúdi orvos megítéléséről, valamint a német belpolitikai helyzetről is beszélt Prőhle Gergely volt berlini nagykövet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukács Intézet programigazgatója az InfoRádió Aréna című műsorában. Bemutatott egy olyan megközelítést, ami megelőzhetővé tenné az ilyen tragédiákat, és valamiféle társadalmi békesség felé is elvezethetne.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
A zöld ipar kérdése még fontosabbá vált

A zöld ipar kérdése még fontosabbá vált

Az Európai Unió öt évvel ezelőtt, amikor elindította az Európai Zöld Megállapodást (European Green Deal), a klímaváltozás elleni küzdelem globális élharcosaként pozícionálta magát. A fenntartható gazdaság kiépítése azonban mostanra még fontosabbá vált, mivel a globális felmelegedés következményei és költségei egyre súlyosabbak. Ráadásul az Ukrajna elleni orosz inváziót követő földgázválság is rámutatott arra, hogy fel kell gyorsítani a dekarbonizációt az EU energiaellátásának biztosítása, az energiaköltségek csökkentése és a társadalmi kohézió előmozdítása érdekében. Az egykor klímavédelmi programként indult politika ma már az EU egzisztenciális kihívásainak kezelésében segíthet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×