eur:
409.93
usd:
376.27
bux:
74411.56
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Orrspray előzheti meg a koronavírust: magyar származású tudós is dolgozik a szeren

Egy brit biotechnikai cég dolgozik a szeren, amely megakadályozhatja, hogy a vírus bejusson sejtjeinkbe: most kezdődik a klinikai tesztek második fázisa.

A koronavírus kezelésére alkalmas spray-t egy, a bristoli egyetem kutatóiból álló cég fejlesztette. A Halo Therapeutics azt ígéri, hogy készítményük olyan irányba fogja megváltoztatni a koronavírus tüskefehérjéjét, hogy az már ne legyen képes kapcsolódni az emberi test sejtjeihez. Ami még ígéretesebbé teheti a szert, hogy fejlesztői szerint az eddig ismertté vált összes variánssal szemben működik majd, így a brit, a dél-afrikai és a brazil törzsek okozta megbetegedések kezelésére is használhatják, ha sikerül engedélyeztetni – írja a Sky News.

A kutatók arra jöttek rá, hogy a linolsav nevű szabad zsírsav hatására a koronavírus tüskefehérjéje elveszti kapcsolódóképességét a sejtekhez.

A szer lezárja a tüskefehérjét,

amely így már semmit sem tud kezdeni sejtjeinkkel. Linolsav egyébként található az emberi szervezetben, de maga nem képes termelni azt, étkezéssel tudjuk bevinni szervezetünkbe.

A kutatók korábban felfedezték azt is, hogy szerük a remdesivirrel együttesen alkalmazva képes elnyomni a vírus továbbosztódásának folyamatát. Most kétféle verzióban is tesztelik a szert: orrspray mellett egy, az asztmások által használt inhalátorhoz hasonlító eszköz segítségével juttatják be a tesztben részt vevők szervezetébe.

Christiane Berger-Schaffitzel biokémikus elmondása szerint úgy képzelik,

a szert azok kezdenék el azonnal, otthonukban használni, akik koronavírusos tüneteket érzékelnek magukon, vagy kontaktusba kerülhettek fertőzöttel.

Ezzel a vírust megállíthatják még azelőtt, hogy igazán megbetegedhetnének a szer használói.

Berger Imre, a Max Planck-Bristol Centre for Minimal Biology igazgatója szerint a gyógyszer kifejlesztésével a cél az, hogy minimalizálják a szervezetbe bejutó vírus mennyiségét, és hogy megfékezzék az osztódást.

"Ebben az esetben a vírusnak kitett, esetleg azáltal megfertőzött emberek sem tudnak megbetegedni, mivel a szer megakadályozza, hogy a vírus eljusson a tüdőbe. Az is fontos, hogy ez az alacsony vírustöltöttség azt is megakadályozza, hogy az esetlegesen megfertőzöttek továbbadják a betegséget" – tette hozzá.

A kutatócsoport szerint azért is fontos ilyen alternatívákat találni, mert ha esetleg a vakcinák hatását elkerülő variáns üti fel a fejét, kell, hogy maradjon a kezünkben olyasmi, ami azért sikeresen veszi fel a harcot a koronavírussal.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×