eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
London, 2018. április 22.A kenyai Eliud Kipchoge ünnepel, miután megnyerte a londoni maraton férfi mezőnyének versenyét 2018. április 22-én. (MTI/EPA/Neil Hall)
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

Ezt kell tudnia egy ember testének, ha 2 órás maratont akar futni

Az Exeteri Egyetem egy rengeteg (hobbi)futót érdeklő kutatás eredményeivel állt elő.

A két órán belül lefutott maratoni, vagyis 42,195 kilométeres táv élettani feltételeit tárta fel az Exeteri Egyetem új kutatása.

Az elit futóknak a fiziológiai adottságok különleges kombinációjára van szüksége, hogy akár csak esélyük is legyen két órán belüli maratont futni - írta az Eurekalert.org.

Az exeteri tanulmány a Nike híres 2016-2017-es Breaking2 projektjében részt vevő futók alapos tesztelésének eredményeit vette alapul. A projekttel a kétórás maratoni álomhatárt akarták megdönteni.

Az elit maratonistáknak a maximális oxigénfelvételi szint (VO2 max), a mozgáshatékonyság és a magas laktátküszöb - amely felett erős fáradás tapasztalható - tökéltes egyensúlyára van szüksége - ismertette Andrew Jones, az Exeter Egyetem kutatója.

Az elit futók VO2-mérése azt mutatta, hogy

maratoni tempó mellett ők kétszer olyan gyorsan képesek oxigénfelvételre, mint a velük megegyező korú, teljes iramban futó "normális ember".

"Néhány eredmény, különösen a VO2 max valójában nem volt olyan magas, mint vártuk. Ehelyett a maraton teljesítéséhez szükséges tulajdonságok tökéletes egyensúlyát tapasztaltuk ezeknek az elit futóknak a fiziológiájában" - magyarázta.

Hozzátette, hogy a két órán belüli maraton előfeltételeit széles körben tárgyalják jó ideje, azonban a tényleges élettani adottságokat, amelyek ezt a teljesítést lehetővé teszik, eddig nem állapították meg.

A vizsgált elit futók között volt Eliud Kipchoge, aki részt vett a Breaking2 projektben, ám 25 másodperccel túlment az álomhatáron. Később ő volt az, aki egy másik projektben, az Ineos 1:59 elnevezésű kihívásban mégis két óra alatt érkezett célba, 1:59:40,2 lett a végeredménye a tavaly októberben Bécsben rendezett eseményen.

A Breaking2 futóinak kiválogatásakor végzett kültéri futótesztek elemzésekor azt találták, hogy

egy 59 kilogrammos futónak percenként mintegy négy liter oxigént kell felvennie

(vagyis percenként, testsúlykilogrammonként 67 millilitert), hogy fenn tudja tartani a kétórás maratonhoz szükséges óránkénti 21,1 kilométeres sebességet.

"Ez azt jelenti, hogy teljes energiaszükségletüket aerob módon fedezik, nem pedig anaerob módon, ami kimeríti az izmok szénhidrát-tartalékait, és gyorsabb fáradáshoz vezet" - mondta a professzor.

A második kulcsfontosságú jellemző a futás "ökonómiája", ami azt jelenti, hogy a szervezet hatékonyan használja fel az oxigént mind belsőleg, mind "külsőleg", vagyis a futómozgással.

A harmadik jellegzetesség a laktátküszöb, ez a VO2 maxnak az a százaléka, amelyet a futó fenn tud tartani, mielőtt az anaerob tartományba kerül.

"Ha és amikor ez megtörténik, az izmokban lévő szénhidrát gyors fogyásnak indul, a raktárak kimerülnek. Ezt a pontot sok maratonista úgy ismeri, mint a fal. A szervezet ilyenkor kénytelen átkapcsolni a zsír égetésére, ami kevésbé hatékony, és végül lassuláshoz vezet" - magyarázta.

A 16 vizsgált futó - közülük 15-en voltak kelet-afrikaiak -, úgy tűnik, ösztönösen tudja, hogy fusson pont a kritikus sebesség alatt, a laktátküszöb közelében, soha át nem lépve azt.

"Ez különösen nagy kihívás, mert egy maraton alatt a küszöb kissé csökken még az elit futók esetében is" - mutatott rá Jones.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×