Egy-két nap alatt eredményt hozhat az orvos felkeresése nélkül is az a szoftveres támogatású koronavírus-gyorsteszt, amelyet a Bill és Melinda Gates alapítvány támogatásával fejlesztettek ki - írta a Seattle Times híre alapján a 444.hu. Eredetileg az influenzajárványok felderítésére, megfékezésére tervezték a rendszert, amely egy, az eredményekről a beteget és az egészségügyi hatóságokat értesítő szoftverből és egy, az orrnyálkahártyából fizikai mintavételre szolgáló készletből áll.
Utóbbihoz akkor juthat hozzá a beteg, ha kitölti azt a két online kérdőívet, amelyikből az egyik a tüneteire kérdez rá, a másik pedig arra, hogy az utóbbi időszakban merre járt és kikkel érintkezett. A levett kenetet aztán a laborba visszaküldve egy-két napon belül eldönthető, hogy fertőzésgyanús-e az illető. Ha igen, két órán belül házhoz szállítják a tesztet, majd ha a vizsgálatok is igazolták a fertőzést, a kapcsolattartásról megadott adatok segítenek eldönteni a hatóságoknak, hogy egy fertőzött kiszűrése után még kiket teszteljenek le vagy zárjanak karanténba.
Az alapítvány végcélja, hogy napi több ezer tesztet végezzenek el. A folyamat összes elemét az a Gates-alapítvány finanszírozza, amely a teszt elkészítésére korábban 20 millió dollárt adott, most pedig további ötöt költ el Seattle térségében.
Egyelőre kérdéses a rendszer indulása, ugyanis még nincs kész a várható tömeges érdeklődést elbíró szoftveres háttér. Amint ezzel meglesznek, először csak Seattle környékén, vagyis a vírus amerikai megjelenésének epicentrumában fogják használni. Ha sikeresnek bizonyul, másutt is bevethetik.
A tesztszolgáltatás azért állhat üzembe ennyire hamar a járvány kitörése után, mert nem most, hanem két éve kezdték fejleszteni, akkor persze még nem az új típusú koronavírus, hanem az akkor ismert influenzafajták kiszűrésére.