Infostart.hu
eur:
354.35
usd:
311.59
bux:
139624.46
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Műanyag palackokat keres egy szeméttelepen guberáló kenyai nő, a háttérben marabuk állnak Nairobiban 2019. június 4-én, a környezetvédelmi világnap előtti napon.
Nyitókép: MTI/EPA/Daniel Irungu

Négy év börtönt is kaphatnak a zacskócsempészek

Hiába tiltották be Kenyában az évente milliószámra szétszórt egyszer használatos műanyag zacskókat, vannak, akik képtelenek lemondani róluk. Pedig a használóikat is börtönbe zárhatják.

A tiltás előtt évente csak a szupermarketekben évi százmillió zacskó fogyott, amelyek többnyire az utcára kerültek. A kenyai környezetvédő szervezet, a NEMA (National Environment Management Authority) szerint súlyos károkat okoztak a természetnek, a gazdaságnak és úgy általában az országnak - írja a Qubit.

Az összegyűlt zacskók eldugították a csatornákat, esős időben vízzel árasztva el a városokat, valamint a fákon fennakadva elrondították a kedvenc turistacélpontokat. De a halászterületeken és a legelőkön is megjelentek:

a városok környékén élő tehenek felénél találtak zacskót az állatok gyomrában.
Nairobi, 2017. június 21.
Egy nairobi lakóház előtti szeméthalmon áll egy tehén 2017. június 15-én. A Magyar Atlétikai Szövetség (MASZ) elnöksége 2017. június 20-án úgy döntött, hogy biztonsági okok miatt nem küld versenyzőket Kenyába a július 12-én kezdődő ifjúsági világbajnokságra, mert az afrikai országban augusztus elején parlamenti választásokat tartanak, és a kampányidőszakban jelentősen megnő a terrorfenyegetettség. (MTI/EPA/Daniel Irungu)
Tehén egy nairobi lakóház előtti szeméthalmon. (MTI/EPA/Daniel Irungu)

A tiltást 2017-ben, többszöri próbálkozás után vezették be az országban. A törvény a legszigorúbb a hasonló rendelkezések körében: az elszánt zacskóimportőrök négy év börtönt is kaphatnak, de az egyszerű felhasználók is több száz dolláros büntetésre vagy akár egy év börtönre számíthatnak. A NEMA igazgatóhelyettese szerint a helyi bíróságoktól függ, mekkora büntetést szabnak ki. Körülbelül háromszáz ügyben született ítélet,

a legmagasabb büntetés eddig 1500 dollár volt.

A felhasználók többsége valamilyen alternatív megoldást keres szövetszatyrok, újságpapírok vagy a tiltás alól mentesülő prolipropilén zacskók formájában. Utóbbi elvileg környezetbarátabb lenne a jobb újrahasznosíthatósága miatt, a gyártók viszont csakhamar elkezdtek silányabb, egyszer használható zacskókat előállítani, amiket a vásárlók ugyanúgy széthagynak.

A helyzetet csak rontják a zacskókartellek

Külön iparág telepedett a szektorra: a csempészek Ugandából, Szomáliából és Tanzániából hozzák be illegálisan a zacskókat. Feltehetőleg ugyanezek a kartellek látják el zacskóval a szomszédos Ruandát is, ahol már 2008-ban betiltották az eldobható zacskókat, igaz, ott a kenyai bírságokhoz képest szerényebb, 61 dolláros büntetést kell csak fizetniük a szabályszegőknek.

A NEMA igazgatója szerint a kenyaiaknak szükségük volt az elrettentő büntetésekre, hogy komolyan vegyék a problémát. Hozzátette: főként az importőrökre sújtott le teljes erővel a törvény szigora, nem volt jellemző, hogy magányos zacskókedvelőkre vadásztak volna.

Miközben egyre több országban szabályozzák vagy tiltják be az egyszer használatos műanyagok használatát, addig egy ausztrál tanulmány szerint amint betiltották az egyszer használatos zacskókat, 120 százalékkal nőtt meg a kereslet a kisebb szemeteszsákok iránt, vagyis az emberek nem hajlandóak lemondani a műanyagról.

A környezetbarát vászontáska se sokkal jobb,

egy ilyet ugyanis az embernek 173 alkalommal kellene kimosnia ahhoz, hogy ledolgozza az előállítására fordított energiát.

Edinburghi kutatók szerint az összes műanyag betiltása ökológiai katasztrófához vezetne: az üveg vagy fém csomagolások használata megduplázná a károsanyag-kibocsátást. David Bucknall vegyészprofesszor szerint a megoldás az újrahasznosításban rejlik: amíg nincs megfelelő alternatíva, a bolygó és a gazdaság is jobban járna, ha a már meglévő műanyagot használnánk fel újra és újra.

Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×