Infostart.hu
eur:
353.87
usd:
310.29
bux:
140007.51
2026. június 26. péntek János, Pál
Nyitókép: Pixabay

Rengeteg műanyagot eszünk meg, és nem is tudunk róla

Évente fejenként legalább 50 ezer műanyagrészecskét esznek meg az emberek átlagosan és hasonló mennyiséget lélegeznek be egy új tanulmány szerint.

A valós szám a szakértők szerint ennél sokkal nagyobb is lehet, mivel az ételek és italok csak kis csoportját elemezték a műanyag-fertőzöttség mértékét vizsgálva. A tudósok kutatása szerint a palackozott vizek gyakori fogyasztása drámaian megnövelik az elfogyasztott nanorészecskék mennyiségét - olvasható a Guardian napilap honlapján.

A mikroműanyag megemésztésének egészségre gyakorolt hatása egyelőre ismeretlen, de vélhetően mérgező anyagok szabadulhatnak fel.

Egyes részecskék olyan kicsik lehetnek, hogy behatolhatnak az emberi szövetekbe, ahol immunreakciót válthatnak ki.

A mikroműanyag általi szennyezettséget legfőképpen a műanyag szemét elbomlása okozza, ez a világon mindenütt jelen lévő probléma. A tudósok mindenütt találnak mikroműanyagot, bárhová néznek: a levegőben, a talajban, folyókban és a világ legmélyebb óceánjainak fenekén. Palackozott és csapvízből, a tenger gyümölcseiből és a sörből is mutattak ki mikroműanyagot. Októberben első alkalommal találtak műanyagot emberi székletmintában is,

bizonyítva, hogy az ember is beviszi a szervezetébe a műanyagot.

Az Environmental Science and Technology című szaklapban bemutatott tanulmány 26 korábbi kutatást vett alapul, amelyek a halakban, rákfélékben, cukorban, sóban, sörben, vízben és a városok levegőiben mérték a mikroműanyag részecskék mennyiségét.

Ezt követően a tudósok az amerikai kormány táplálkozási irányvonalai alapján kalkulálták ki, hogy átlagosan mennyi mikrorészecskét fogyaszt egy személy egy évben. Becsléseik szerint a felnőttek évente átlagosan 50 ezer mikrorészecskét, a gyerekek pedig 40 ezer mikrorészecskét nyelnek le.

A legtöbb étel- és italfajtát nem tesztelték, a tanulmány a kalóriabevitel 15 százalékát vizsgálta csupán.

Kieran Cox, Kanadai Victoriai Egyetem munkatársa, a kutatás vezetője szerint

hiányosak az ismereteik.

Elmondása szerint más ételek, mint a kenyér, a feldolgozott élelmiszerek, húsok, tejtermékek és zöldségek is ugyanennyi műanyagot tartalmazhatnak. "Nagyon valószínű, hogy hatalmas mennyiségű műanyag van ezekben. Több százezer részecske is lehet" - mondta.

A vízre vonatkozó adatok igen részletesek.

A palackozott víz átlagosan 22-szer több mikroműanyagot tartalmaz, mint a csapvíz.

Az, aki kizárólag palackozott vizet iszik, évente akár 130 ezer műanyag részecskét is bevihet a szervezetébe csakis ebből a forrásból, míg a csapvízből "csupán" 4000 részecskét.

A tudósok egyelőre nem tudják, pontosan mi történik a belélegzett mikrorészecskékkel, de a most publikált tanulmány szerint "a legtöbb megemésztődik", nem kiköhögi vagy kitüsszenti az adott személy.

Címlapról ajánljuk

Hack Péter: a kétharmad jogi atombombát jelent az alkotmányozásnál

Kétharmados parlamenti felhatalmazással szinte korlátlanul módosítható az alaptörvény, így ez egyfajta „jogi atombombát” biztosít az ilyen választói felhatalmazást szerző politikai erő számára – mondta Hack Péter jogász, professzor emeritus az InfoRádióban. Szerinte félő, hogy az alkotmányt most lerántják a napi törvények szintjére, és aláássa a jogállamiságot, ha egy mondattal el lehet küldeni egy közjogi méltóságot, mert akkor a jövőben bárki ellen be lehet vetni majd ugyanezt az eszközt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.26. péntek, 18:00
Gaál Áron
a HungaroMet Zrt. időjárás-előrejelző osztályának vezetője
Irán ledobta az atombombát, de a világ alig vette észre

Irán ledobta az atombombát, de a világ alig vette észre

Már hallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében arról volt szó, mi akadályozhatja az olajkereskedelem helyrerázódását Irán és az Egyesült Államok megállapodása után, illetve milyen tanulságokat vonhatunk le a négy hónapig tartó válságból. Vendégünk volt a témában Pletser Tamás, az OTP Alapkezelő senior portfolió menedzsere. Adásunk második részében arról volt szó, hogy vajon az AI-rali végének jeleit láthatjuk-e a dél-koreai tőzsde 9 százalékos, és az Apple részvények 6 százalékos esésében. A témában Nagy Viktorral, a Portfolio vezető részvényelemzőjével beszélgettünk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×