Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente

Rendkívüli felfedezés Közép-Európában

Új bogárfajt fedeztek fel Csehországban.

A porvafélék (Dermestidae) családjába tartozó új bogárfajt fedeztek fel kutatók egy part menti erdőségben Dél-Morvaországban, a Morva és a Thaya folyók összefolyásánál magasodó öreg tölgyfákon.

A Cseh Tudományos Akadémia biológiai központja (BC CAS), a prágai Cseh Élettudományi Egyetem és az Ostravai Egyetem kutatói négy egyed tanulmányozása alapján készítettek leírást az új fajról, amelynek felfedezéséről a Folia Heyrovskyana című magazinban számoltak be.

"Ez egy rendkívüli felfedezés. Közép-Európa alaposan tanulmányozott terület és csak nagyon ritkán bukkanni a tudomány számára ismeretlen fajokra"

- mondta Petr Sipek, a Cseh Rovartani Társaság tagja.

A biológiai központ munkatársaként dolgozó Lukas Cizek és csapata 360 csapdát helyezett ki még 2012-ben a vizsgált területre. A kutatók bogarak százait fogták be a csapdák révén, majd szétválogatták a rovarokat, és specialistákhoz küldték őket azonosításra.

A porvafélék családjába tartozó új bogárfajnak a jelek szerint masszív öreg tölgyfákra van szüksége a túléléshez. A kutatók eddig kizárólag ezeken a fákon azonosították őket.

A Morva és a Thaya folyók összefolyásánál elterülő vidéket gyakran a morvaországi Amazonas-medenceként emlegetik. A területre jellemző masszív öreg tölgyfák azonban egyre fogyatkoznak. Az 1990 és 2009 közötti időszakban a tölgyfák több mint fele eltűnt.

Cizek szerint a terület állami tulajdonban van, ezért nem jelenthet problémát a védelme, azonban minden eddigi erőfeszítés hiábavalónak bizonyult. "Az állami erdészeti hatóság hozzáállása és a természetvédelem elhanyagolása mind fenyegetést jelentenek a térségre. Fennáll a veszélye annak, hogy elpusztítjuk ezt az egyedülálló területet" - hangoztatta a kutató.

Címlapról ajánljuk
Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét
A sötét mélység aranyláza

Az emberiség most készül kitermelni a bolygó utolsó érintetlen nyersanyagkészletét

A XXI. század egyik legfontosabb nyersanyag-háborúja nem a Közel-Keleten és nem Afrikában zajlik, hanem négyezer méter mélyen, a Csendes-óceán fenekén. A tét több ezer milliárd dollár lehet. A kérdés csak az, hogy vajon képes leszünk-e úgy kitermelni ezeket a kincseket, hogy közben ne pusztítsuk el a Föld egyik legkevésbé ismert ökoszisztémáját?

Ha azt hinnénk, hogy csak Magyarország folyik szét ebben az időben...

Az európai hőhullám a hétvégén Németországban, Dániában és Csehországban is hőmérsékleti rekordokkal járt, zavarokat okozott a közlekedésben.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×