Infostart.hu
eur:
398.96
usd:
340.03
bux:
99832.9
2025. július 10. csütörtök Amália
Gipsz helyett 3D-nyomtatóval készült síné a jövő

Gipsz helyett 3D-nyomtatóval készült síné a jövő

Forradalmasítani fogja a gyógyászati segédeszköz gyártást a gipszet helyettesítő 3D-s technológiával készült rögzítő sín - mondta a Péterfy Sándor utcai Kórház, Rendelőintézet és Baleseti Központ igazgatóhelyettes főorvosa.

„Korábban voltak már hasonló kísérletek, nyertek is egy designer-díjat egy ilyen eszköz elkészítése kapcsán. A hétköznapi életben a gyógyászati segédeszköz gyártásban voltak már ezzel kapcsolatos próbálkozások, de eddig nem vezetődött be, mint rutin eljárás” - ismertette Tóth Ferenc.

„A 3D-s technológiával készült rögzítő sínt az anyagszerkezettől függően, de sokkal nagyobb rácsszerkezettel lehet elkészíteni. Tehát a bőr ápolása sokkal könnyebb, és a 3D-s nyomtatással elkészíthető eszköznek jóval kisebb a súlya, még a műanyag-gipszeknél is” - sorolta az előnyöket a Péterfy Sándor utcai Kórház, Rendelőintézet és Baleseti Központ igazgatóhelyettes főorvosa.

Tóth Ferenc közölte, az elsődleges baleseti ellátásban egyelőre nem látja a 3D-s nyomtatás helyét.

„Ha egy törést helyre kell rakni, azt nem lehet ezzel a megoldással megoldani. De ha egy törés stabil, az ezzel a fajta megoldással megtartható, ráadásul sokkal komfortosabb a betegnek”

- ismertette.

„Ha egy törést helyre kell tenni, nem tudjuk útközben megőrizni ezt a pozíciót, amíg az eszközt elkészítjük. Ezért az elsődleges baleseti ellátás ezután is a hagyományos technikával lesz, és amint a törés már magától a helyén marad, csak rögzíteni kell azt, akkor léphet be a 3D-nyomtatással készült eszköz” - fejtette ki.

A Péterfy Sándor utcai Kórház, Rendelőintézet és Baleseti Központ igazgatóhelyettes főorvosa szerint az, hogy mennyi idő alatt készül el egy gipszet helyettesítő tartósín, a geometriai bonyolultságtól is függ bizonyos mértékig, de sokkal inkább technikafüggő, vagyis a nyomtató sebességétől.

Tóth Ferenc szerint egészen biztosan el fog terjedni ez a technológia, és forradalmasítani fogja a gyógyászati segédeszköz gyártást.

„Akkor válik hétköznapi, használható eszközzé a 3D-s gipsz, és a betegek akkor kaphatják kézbe, ha megvannak a toxikológiai vizsgálatok, egészen pontosan meg lehet határozni az anyagot, amiből készülhet, és lesz arra valamilyen finanszírozási forrás, hogy ezt az elég drága 3D-nyomtatót erre a célra megvásárolják” - közölte a Péterfy Sándor utcai Kórház, Rendelőintézet és Baleseti Központ igazgatóhelyettes főorvosa.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.10. csütörtök, 18:00
Pesztericz-Kalas Vivien
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Európa Stratégia Kutatóintézet főreferense
Folytatódik az emelkedés a piacokon, történelmi csúcson a német tőzsde

Folytatódik az emelkedés a piacokon, történelmi csúcson a német tőzsde

A héten minden az amerikai vámok körül forog, tegnap Donald Trump legalább hét újabb országnak küldött levelet a vámok ügyében, és 50 százalékos vámot jelentett be Brazíliára. A befektetőket azonban nem igazán rendítette meg a bejelentések sorozata, inkább az a narratíva erősebb, hogy idővel megszülethetnek a kereskedelmi megállapodások az egyes országokkal. Ennek megfelelően tőzsdéken is kedvezőre fordult a hangulat, Ázsiában többnyire emelkedtek a piacok, és Európában is folytatódik az erősödés. A magyar piacon kisebb korrekció látszik, miután a BUX index tegnap története során először lépte át a 100 000 pontos szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×