Infostart.hu
eur:
352.15
usd:
308.19
bux:
139495.62
2026. június 23. kedd Zoltán

A megindított szülés előnyösebb a magas vérnyomású nőknek

Azoknak a nőknek, akiknek a vérnyomása megemelkedik várandósságuk folyamán, a 37. terhességi hét után indított szüléssel kellene világra hozniuk gyereküket - állítják holland kutatók a Lancet orvosi szaklapban megjelent tanulmányukban.

A preeklampsziának nevezett terhességi szövődményben a várandós nőknél a babavárás második vagy harmadik trimeszterében magas vérnyomás alakul ki, ezzel egyidejűleg fehérje jelenik meg vizeletükben.

Corine M. Koopmans, a hollandiai Groningen egyetemi orvosi központjának munkatársa kollégáival 756 nőnél indította el a szülést intravénás hormonadagolással vagy a magzatburok megrepesztésével, illetve szorosan követték a terhes nők állapotát. Eredetileg 1153 nő volt a csoportban, ám 397 visszautasította, hogy részt vegyen a próbában, de engedélyezte orvosi adatainak felhasználását a tanulmányban.

A kutatók szerint a 37. terhességi hét utáni szülésindítás csökkentette a súlyosan magas vérnyomás kialakulásának kockázatát és kevesebb császármetszésre volt szükség. Egyik csoportban sem halt meg sem anya, sem újszülött.

A Lancet szerkesztőségi hozzászólásában Donna D. Johnson, a Dél-Karolinai Orvosi Egyetem munkatársa kiemeli, hogy a szülésindítást a klinikai gyakorlat szerves részének kellene tekinteni magas vérnyomásos kismamák esetében.

Címlapról ajánljuk
Magyar Péter: az új szuperhatóság „mindent látni fog és elhozza a várt eredményeket”

Magyar Péter: az új szuperhatóság „mindent látni fog és elhozza a várt eredményeket”

A Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal meg fogja vizsgálni azokat a cégeket, amelyek éves árbevételének a 75 százaléka közbeszerzésekből származik – mondta a miniszterelnök hétfő este egy tévéinterjúban.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×