eur:
392.91
usd:
355.66
bux:
72865.31
2024. szeptember 1. vasárnap Egon, Egyed

Mikor jön a következő szuperűrvihar?

Néhány év múlva elképzelhető egy átlagosnál erősebb napkitörés és az azt követő szuperűrvihar százmilliárd dolláros kárt okozhat a Föld körüli műholdakban, az olaj- és áramvezetékekben - erősítette meg a Központi Fizikai Kutatóintézet főmunkatársa a kaliforniai Űrvihar-konferencián elhangzott bejelentést.

A Napon állandóan dúlnak a viharok, szuperviharnak az erősebb kitöréseket nevezik - mondta Jéki László fizikus az InfoRádióban. Nagyon sok változás van a Nap belsejében és ezek az egész Naprendszerre - így a Földre is - kihatnak.

Nem is túl régen, 1989-ben Kanadában például a villamosenergia-hálózat omlott össze egy űrvihar miatt. Van olyan távközlési hold és egyéb műhold, amiről egyértelműen tudható, hogy valamilyen nagy űrviharban ment tönkre.

Jéki László fizikus az InfoRádióban elmondta: az űridőjárás előrejelzése a műholdfüggő fejlett társadalmakban ugyanolyan fontos, mint a földi időjárás-előrejelzés, hiszen a műholdak elé le lehet ereszteni egy "védőredőnyt".

A távközlés, a Föld megfigyelése, a helymeghatározás - napi életünk rengeteg része függ a műholdaktól. Egy esetleges szuperviharban felszíni olajvezetékek és villamos távvezetékek is károsodhatnak.

Jéki László emlékeztetett, hogy a napfoltok mennyisége tizenegy évenként megnő. Mivel most a legkevesebb a napfolt, legközelebb 2011-ben várható nagyobb vihar. A fizikus szerint ezeket a tevékenységeket képesek észlelni, de ebben az esetben sincs egy-két napnál több a felkészülésre.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.09.02. hétfő, 18:00
Maruzsa Zoltán
a Belügyminisztérium köznevelési államtitkára
Lángokban állt a moszkvai olajfinomító ukrán drónok miatt, új célpontokat találtak az oroszok Ukrajnában – Háborús híreink vasárnap

Lángokban állt a moszkvai olajfinomító ukrán drónok miatt, új célpontokat találtak az oroszok Ukrajnában – Háborús híreink vasárnap

Legalább 158 ukrán drónt leszedett az orosz légvédelem szombatról vasárnapra virradó éjjel, és állítólag ezek lehulló darabjai okozták Moszkva dél-keleti részén az olajfinomítóban a tüzet, amelyet vasárnap reggel az orosz hatóságok a komplexitása miatt a legmagasabb riasztási fokozatba soroltak. Ukrán drónok a Közép-Oroszország ellátása szempontjából kulcsfontosságú konakovói és a kashirai áramtermelő egységeket is támadták drónokkal. Közben az ukrán légvédelem is rengeteg feladatot kapott az éjjel, többek között a szumi régióban, és a jelek szerint az orosz támadások új célpontokat találtak: az ukrán gabonát, illetve a mezőgazdasági termékek logisztikai bázisait. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombat esti videójában ismét azt szorgalmazta, hogy a nyugati hatalmak oldják fel a területi korlátozást, és így mélyen Oroszországon belül támadhassák az orosz rakéták indító állásait. Háborús híreink vasárnap.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×