eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 24. vasárnap Emma
Nyitókép: Infostart

Mutogatás, rugalmatlanság és kötelező kortyolás - tokiói helyzetkép

Olimpiai hangulatról továbbra sem lehet beszélni Tokióban, de az egy hete tartó játékok sok kedves gesztust tartogatnak.

Vélhetően Csontváry cédrusa volt annyira magányos, mint a jegyekkel kapcsolatos ügyintézésre fenntartott asztal a Makuhari rendezvényközpontban, a vívóversenyek helyszínén – nézők nélkül ugyanis természetesen senki sem ült ott, hiszen semmi dolga nem akadt volna. Más helyszíneken is megfigyelhető volt, hogy nem reagáltak gyorsan arra a döntésre, hogy a játékokat zárt kapuk mögött rendezik meg: a Jojogi csarnokban az ajándékboltot felépítették, de üresen tátongott – nem kifosztva, fel sem töltötték áruval.

Mintha kicsit még bíznának abban, hogy az utolsó napokban, Thomas Bach NOB-elnök szavainak megfelelően mégis beengedhetnek szurkolókat, ha javul a járványhelyzet – ám ennek nyoma sincs, a friss japán adatok emelkedést mutatnak, így ez nem téma jelenleg.

A triatlonversenyeken mehettek legközelebb a drukkerek, néhány százan körbe is állták az útvonalat, és lelkesen szurkoltak, ám máshol nem ácsingóznak tömegek a létesítményeken kívül, hogy legalább a buszon ülő sportolóknak integethessenek.

Hetedik napja tartanak a versenyek, és már mindenki beleszokott a rendszerbe, újságírók és szervezők egyaránt. Már lehet tudni, hogy bizony a maszkot mindig viselni kell, akkor is, ha nincs a közelben senki, hogy mikor érdemes elindulni az egyes helyszínekre, beleszámolva a dugókat, hogy valahol 15 percet is sétálni kell a busztól a sajtótribünig, és hogy mire figyelnek a beengedésnél. Például utóbbiban nem annyira szigorú a rendszer, mint egy repülőtéren vagy a korábbi olimpiákon: a táskát ki kell nyitni, a zsebeket ki kell üríteni, de a cipőt vagy övet nem kell levenni, és csak egy dolog fontos: a flakonokba bele kell inni, bizonyítva, hogy nem maró savat akarunk becsempészni.

Az első egy-két nap tapasztalatai alapján apróbb változtatásokat hajtottak végre egy-egy helyszínen, kihúztak újabb kordonokat, lezártak útvonalakat, táblákat tettek ki, még jobban egyértelműsítve mindent, és mindenben szigorúan a szabályokhoz ragaszkodva.

A szabály ugyanis szent, attól semmiben sem lehet eltérni, semmiféle rugalmasság nem képzelhető el. Így fordulhat elő, hogy a központi buszterminálon inkább meg kell kerülni az állásokat, de nem lehet átszaladni köztük, lerövidítve a távot, akkor sem, ha épp nem jön busz – ilyenkor nagy X-et formáznak a karjukkal a helyiek, mutatva a tiltást. Vagy arra is figyelnek, hogy csak a sárga Press feliratú székekre üljenek az újságírók, ne a mellette lévőkre, nem számít, ha egyébként is tartják a távolságot.

Az érezhető, hogy túl van biztosítva az olimpia. Tízezer önkéntes visszalépett, de így is hetvenezer maradt – valamint tízezresre tehető a katonák, rendőrök és a biztonsági személyzet létszáma is -, ám nem mindig tudnak nekik értelmes feladatot adni.

Ezért inkább táblát tartó embereket ültetnek ki, pedig a tábla is elég lenne, ketten őriznek egy zebrát, ahol alig járnak résztvevők és ott is minden sarkon áll egy útbaigazító, ahol egyértelmű, merre kell menni. Igazán a vívócsarnokban a mosdók előtt üldögélő lányt sajnáltam meg, aki nem rejtvényt fejtett vagy magazint olvasgatott, hanem egész nap húzta a strigulákat, hogy hányan mennek be.

A többség így is mindig mosolyog a maszkon keresztül is, bármennyire fáradnak már. Nem csak az önkéntesek, de az egyenruhások is kedvesek, és zavarba ejtő, amikor egy 60-70 éves bácsika tiszteleg előttünk vagy hajlong, ahogy elhagyjuk a létesítményt. Ha az ember egy pillanatra is tétovázik, rögtön ott terem egy önkéntes, és próbál segíteni, akár tud, akár nem.

Viszont az angol nyelvvel sokan hadilábon állnak, így marad a mutogatás – azt a férfit Activity-partnernek is szívesen választanánk, aki teljes beleéléssel, hadonászva adta elő, hogy a magas ház előtt forduljunk jobbra.

És tele van az olimpia aranyos gesztusokkal: egyes helyszíneken gyerekrajzokkal díszített növények szegélyezik az újságírók útját, a sajtóközpontban naponta kisebb ajándékokkal, kézzel készített kitűzőkkel vagy origamikkal kedveskednek.

Ezért a mindenki részéről befektetett hatalmas munkáért is lehet sajnálni, hogy az olimpiát a járvány árnyékában rendezik: csak kevesen részesülnek az élményből, és nekik is extrán kell dolgozniuk, hogy a vírust a lehető legtávolabb tartsák a játékoktól.

És ha már járvány: Tokióban továbbra is veszélyhelyzet van, és a szervezők szinte naponta figyelmeztetik az újságírókat a szabályok betartására. Sőt, már azt is kitalálták, hogy a hotel őrét vigyük magunkkal, ha a közeli boltba ugrunk be – egy olyan szállodában, ahol több tucat újságíró szállt meg, ez nem tűnik életszerűnek.

Címlapról ajánljuk
Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Gyenesei Leila: új vezetéssel és más szemlélettel nagy lendületet kaphat az öttusa

Tizenkét év után lett újra magyar tagja a Nemzetközi Öttusa Szövetség elnökségének, miután Gyenesei Leilát beválasztották az irányító testületbe a tisztújító kongresszuson. A világbajnok öttusázó az InfoRádióban elmondta: a sportág népszerűbbé és jobban eladhatóbbá válhat azzal, hogy a lovaglás helyére bekerült az akadályverseny a számok közé.

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×