Infostart.hu
eur:
355.54
usd:
313.57
bux:
139489.36
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Liu Shaoang (b2) és Liu Shaolin Sándor (b3), Knoch Viktor (j3) és Burján Csaba (j2), az aranyérmes férfi rövidpályás gyorskorcsolya váltó tagjai, akik átvették a Magyar Érdemrend Tisztikereszt polgári tagozata kitüntetést a phjongcshangi téli olimpián pontot és érmet szerzett sportolók kitüntetése alkalmából az Országház kupolacsarnokában rendezett ünnepségen 2018. március 8-án. Mellettük Áder János köztársasági elnök (j4), Orbán Viktor miniszterelnök (b4), Kövér László, az Országgyűlés elnöke (j) és Kósa Lajos, a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség elnöke (b).
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Kósa Lajos azt javasolja, menjenek el a Liu testvérek, de fizessenek

A Magyar Országos Korcsolyázószövetség elnöke nem gördítene akadályt a két olimpiai bajnok Kínába távozása elé, de ragaszkodik a fejenként 100-150 millió forintos költségek szerződés szerinti megtérítéséhez.

"Shaolin és Shaoang azzal a kéréssel fordult a szövetségünkhöz, hogy segítsük őket az országváltásban, hozzuk meg a szükséges döntéseket ebben az ügyben, és mentesítsük őket a korábbi szerződésben vállalt kötelezettségeik alól" – mondta a Nemzeti Sportnak adott interjúban Kósa Lajos, a Magyar Országos Korcsolyázószövetség elnöke.

Az olimpiai bajnok Liu Shaolin Sándor és Liu Shaoang kínai színekben szeretné folytatni pályafutását. Az elnök szerint eleinte csak arról volt szó, hogy nagyon ragaszkodnak Csang Csing Linához, ám az edzőnő hazatért, ezért a szövetség partner volt abban, hogy a testvérek Kínában készüljenek a kínai csapattal egyfajta speciális edzőtábor formájában. A felkészülési költséget finanszírozta a magyar szövetség.

"Többször tárgyaltam velük, mindannyiszor megkérdeztem tőlük, mit tudunk mi tenni annak érdekében, hogy felülvizsgálják a döntésüket. Ők azt felelték erre, hogy semmit. Innentől nemigen volt mozgásterünk" – mondta Kósa Lajos. Szerinte több ok is közrejátszott a versenyzők döntésében, egyik az edző, a másik a Pekingben élő édesapjuk, a harmadik pedig a Kínában biztosított felkészülési körülmények. "A fiúk egyértelművé tették, hogy a további fejlődésüket a kínai csapat mellett látják biztosítottnak, innentől pedig nem életszerű az, hogy kint felkészülnek egy konkurens csapattal, és ellenük versenyeznek, ahogyan az is evidens, hogy a vetélytárs edzője nem tud számukra utasításokat adni a versenyeken" – tette hozzá.

A magyar szövetségnek kell dönteni az ügyben. Legközelebb csütörtökön ül össze az elnökség, és az elnök azt fogja javasolni, hogy engedjék el a két Liut, ám a velük szemben fennálló szerződéses kötelezettséget rendezniük kell.

A sportolók ugyanis a MOKSZ-szal megkötött sportolói szerződés szerint, ha más ország színeiben kívánnak versenyezni, akkor három éven belül nem indulhatnak ISU-versenyen, csak abban az esetben, ha az MOKSZ-nak valaki visszafizetni a sportolóra fordított utolsó hároméves időszakban keletkezett költségeket. Kósa Lajos szerint ez az összeg fejenként száz-százötven millió forint.

"Nekünk szigorú elszámolási kötelezettségünk van az állam felé, így hivatalos levélben kérhetünk nyilatkozatot arra vonatkozóan, elengedheti-e ezt a követelést a Magyar Országos Korcsolyázószövetség" – mondta a sportvezető.

Arról is beszélt, hogy amíg itthon ötvenmillió forint jár az olimpiai aranyért, addig Kínában ez kétmillió dollár.

Ugyanakkor szerinte barátsággal válnak el a testvérektől, hatalmas lehetőségnek tartja, hogy "kettős identitásuknak köszönhetően minket, magyarokat helyeztek fel a short track világtérképére". Kósa Lajos hozzátette, nem szeretne eléjük kicsinyes okokból akadályokat állítani, de a szövetség és az állami költségvetés érdekét védeniük kell.

"Sohasem tudhatjuk, mit hoz a jövő, ahogyan Linának is elmondtuk, úgy a fiúknak is el fogjuk, az ajtónk mindig nyitva áll előttünk. Nem a csalódottságra fókuszálunk, hanem a közös sikerekre" – mondta.

A Liu testvérek korábban az InfoRádió Aréna c. műsorában így nyilatkoztak pályafutásukról:

Címlapról ajánljuk
Gyulai Miklós: ha vannak ellenem bizonyítékok, akkor álljanak elő velük

Gyulai Miklós: ha vannak ellenem bizonyítékok, akkor álljanak elő velük

Hőzöngés és lázongás kezdődött a Magyar Atlétikai Szövetségen belül a párizsi olimpia után, és ezt főleg olyanok szították, akik korábban semmilyen problémát nem jeleztek, sőt élvezték a biztosított lehetőségeket – mondta a sportvezető, aki szeptember 1-jével távozik posztjáról. Úgy véli, a magyar atlétikában dolgozók a jelentős mennyiségű anyagi forrás birtokában elkényelmesedtek az elmúlt években. Kitért az őt ért támadásokra és arra is, mi lesz a sorsa a Gyulai Memorialnak, valamint a budapesti atlétikai világdöntőnek.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek. Ennek hatásait már az ázsiai piacokon is látjuk, ahol többnyire emelkedtek a tőzsdék, különösen a dél-koreai index, amelyben nagy súllyal szerepelnek tech részvények, de a határidős Nasdaq is nagyot ugrott, miközben Európában kis emelkedés látszik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×