394.97
368.65
72094.79
2024. június 30. vasárnap Pál
A francia Rudy Gobert (b3) és Guerschon Yabusele (b2), valamint Hanga Ádám (j) és Mikael Hopkins (b2) a férfi kosárlabda Európa-bajnokság Franciaország - Magyarország mérkőzésén a kölni Lanxess Arénában 2022. szeptember 4-én.
Nyitókép: MTI/Czeglédi Zsolt

Kosár-Eb: nagy magyar hajrá a franciák ellen

De így is kikapott a magyar válogatott a szoros mérkőzésen, ezzel pedig elszállt az esélye a továbbjutásra.

A magyar férfi kosárlabda-válogatott óriási csatában kikapott a francia csapattól vasárnap az Európa-bajnokság kölni csoportjának a harmadik fordulójában, így továbbra is nyeretlen.

B csoport, 3. forduló: Franciaország-Magyarország 78-74 (21-17, 21-22, 25-14, 11-21)

Pontszerzők: Yabusele 17, Gobert 15, Fournier 12, Poirier 10, Luwawu-Cabarrot 7, Mbaye 6, Heurtel 3, Albicy 2, Fall 2, Maledon 2, Tarpey 2, illetve Hanga 18, Hopkins 10, Váradi 9, Benke 9, Vojvoda 8, Keller 7, Allen 7, Eilingsfeld 6

Ivkovics Sztojan szövetségi kapitány együttese csütörtökön mutatkozott be egymás után a második Eb-jén, és 95-85-re kikapott a bosnyákoktól, majd szombaton – a sérült Hanga Ádám nélkül – 103-88-as eredménnyel alulmaradt a címvédő szlovénokkal szemben. A hátralévő ellenfelek közül a litvánok a negyedik, a franciák az ötödik, a házigazda németek pedig a hatodik helyen álltak a nemzetközi szövetség által előzetesen kiadott Eb-erősorrendben.

Ami a vasárnapi ellenfelet illeti, a tavaly harmadik olimpiai ezüstérmüket begyűjtő franciák a nyitányon 76-63-as vereséget szenvedtek a németektől, majd szombaton 77-73-ra verték a litvánokat, főként Evan Fournier 27 pontja révén. Európa egyik legsikeresebb kosarasnemzete kétszer volt bronzérmes világbajnokságokon, míg Eb-n - az 1955-ben győztes magyarokhoz hasonlóan - egyszer, 2013-ban ért a csúcsra, emellett két ezüstöt és hat bronzot is szerzett.

A két gárda egymás elleni párharca 1939-ben indult, azóta 13 összecsapásból négyet sikerült megnyerni a magyaroknak. A legutóbbi világbajnoki selejtezőkön az ellenfél 78-54-re nyert Kaposváron, majd júliusban 81-40-re legázolta a meccsre épphogy beesett Ivkovics-legénységet.

A kölni csata előtt a magyar szövetség arról adott hírt, hogy

Hanga Ádám bemelegít, és ha sérült combja bírja, legalább egy félidőt szeretne játszani.

A Lanxess Arenában mintegy 7000 nézőre fogyatkozott az előző két meccs csaknem 15 ezres tömege, és meglepő módon nagyjából ugyanannyi - 300-400 - magyar és francia szurkoló foglalt helyet a tribünökön.

Az ellenfél 6-0-lal kezdett, Hanga triplával szépített, aztán a nyitónegyed derekán 5-17 állt a nagyórán úgy, hogy magyar részről csak a Real Madrid klasszisa dobott kosarat. Az Ivkovics-legénység 5-19-nél egy 11-0-ás rohammal felzárkózott, és a második játékrész elején 21-20-ra szépített, Hanga ekkor a mezőny legjobbjaként 12 pontnál tartott.

A 32. születésnapját ünneplő Vojvoda Dávid hármasával 29-28-as francia előnyt mutatott az eredményjelző, aztán az időnként ötlettelenül támadó rivális tartotta az 5-6 pontos távolságot. A nagyszünetben 42-39 volt az állás.

Térfélcsere után a honosított Mikael Hopkins triplájával sikerült utolérni a franciákat, akik 42-42 után egy 12-0-ás sorozattal újra megléptek. Sikerült hat pontra megint feljönni, de néhány kihagyott támadás következtében 65-50-nél kialakult az addigi legnagyobb különbség.

A 67-53-ról induló zárószakaszban a piros-fehérek sorra védekezték ki a rivális akcióit, ám elöl is rendre hiba csúszott a játékba, mígnem Hanga hármasával az utolsó percre két pontra csökkent a hátrány (74-72). Ennél közelebb már nem tudtak ellenfelükhöz kerülni a magyarok, akik azonban az utolsó másodpercig harcban álltak a diadalért az Eb egyik favoritja ellen.

Ivkovics Sztojan elsőként kiemelte, nagyon jó meccsen vannak túl.

"Igazi egylabdás mérkőzés volt, ma egyértelműen a maximumot nyújtottuk. Próbálunk tanulni ebből a csatából, és tovább fejlődni."

Benke Szilárd szerint a szurkolók buzdítása is nagyban hozzájárult a csapat teljesítményéhez.

"Fantasztikus hangulat volt a csarnokban, és jó elmondani, hogy volt esélyünk a győzelemre. Csalódottak vagyunk, de erre a meccsre lehet építeni. A negyedik negyedben megtaláltuk a franciák agresszív védekezésének a megoldását, ez igazi csúcskosárlabda volt" - tette hozzá.

A folytatásban a nemzeti csapat kedden 17.15-kor találkozik Litvániával, végül szerdán 20.30-kor zárul a csoportkör a hazaiak ellen. Ezek már tét nélkül meccsek lesznek, mivel a csoport többi eredménye folytán eldőlt, hogy az Ivkovics-csapat két győzelem esetén sem juthat tovább a nyolcaddöntőbe.

Korábban

Németország-Litvánia 109-107 (19-19, 27-22, 20-24, 23-24, 7-7, 13-11) - kétszeri hosszabbítás után

Bosznia-Hercegovina - Szlovénia 97-93 (26-32, 23-20, 23-21, 25-20)

A B csoport állása

1. Németország 6 pont, 2. Szlovénia 5 (288-270) 4, 3. Bosznia-Hercegovina 5 (274-270), 4. Franciaország 5 (218-223), 5. Litvánia 3 (265-278), 6. MAGYARORSZÁG 3 (247-276)

24 milliárdos programot indított a főváros – élhetőbb utcák épülhetnek

Az Egészséges utcák program célja a fővárosiak életminőségének javítása, a gyalogos és a kerékpáros közlekedés fejlesztése, a gépjárműforgalom csillapítása, valamint az akadálymentesítés. Balogh Samu, a főpolgármester kabinetfőnöke az InfoRádióban elmondta: szeptemberben derül ki, hogy mely kerületek kaphatnak támogatást. Pokorni Zoltán hegyvidéki polgármester szerint a kezdeményezésnek köszönhetően akár meghétszereződhet a zöldfelületek aránya a XII. kerületben.