367.49
71456
2024. július 3. szerda Kornél, Soma
Nyitókép: Skodovkou Na Dakar/YouTube

27 perces előnnyel nyerte a Dakart a sportági legenda

Nasszer al-Attijah negyedszer diadalmaskodott a sorozatban.

Negyedszer nyerte meg a világ legnehezebbnek tartott tereprali-versenyét, a szaúd-arábiai Dakar-ralit a katari Nasszer al-Attijah az autósok mezőnyében, míg a motorosok között a brit Sam Sunderland diadalmaskodott.

A kéthetes viadal pénteki zárószakaszán Al-Attijah majdnem nyolc perccel volt lassabb a legjobb időt megfutó dél-afrikai Henk Lategannál, de több mint 30 perces összetettbeli előnyének birtokában így is gond nélkül győzött.

A 164 kilométeres záró gyorsaságin Lategan mögött a 14-szeres Dakar-győztes Stéphane Peterhansel volt a második, a szintén dél-afrikai Brian Baragwanath pedig a harmadik.

Al-Attijah összetettbeli egyetlen komoly riválisa, a kilencszeres ralivilágbajnok Sébastien Loeb negyedik lett, s bár faragott valamennyit a hátrányából a katarihoz képest, így is csaknem 28 perccel lassabban teljesítette a versenyt, mint a győztes.

A 2012-ben Londonban koronglövészetben olimpiai bronzérmes Al-Attijah 2011, 2015 és 2019 után nyert negyedszer.

A motorosoknál a csütörtökön az összetett élére ugró Sunderland csaknem hétperces előny birtokában vágott neki a zárószakasznak, melyen majdnem három és fél perccel volt lassabb, mint a legjobb időt motorozó Pablo Quintanilla. A chilei ezzel ugyan jelentős mértékben faragott az összetettbeli hátrányából, de így is több mint három perccel lassabb volt a teljes viadalt tekintve, mint Sunderland. A brit versenyző 2017 után győzött újra a Dakaron a kétkerekűek mezőnyében. Az összetettben harmadikként az osztrák Matthias Walkner zárt.

A 44. Dakar-ralin a mezőny összesen 8000 kilométert tett meg a dzsiddai célba érésig, a gyorsasági szakaszok össztávja 4300 kilométer volt.

Eredmények

12. szakasz, Bisha-Dzsidda, 680 km (gyorsasági 164 km):

autósok:

1. Henk Lategan, Brett Cummings (dél-afrikai, Toyota) 1:35:19 óra

2. Stéphane Peterhansel, Edouard Boulanger (francia, Audi) 49 másodperc hátrány

3. Brian Baragwanath, Leonard Cremer (dél-afrikai, Century Racing) 1:51 perc h.

az összetett végeredménye:

1. Nasszer al-Attijah, Matthieu Baumel (katari, andorrai, Toyota) 38:33:03 óra

2. Sébastien Loeb, Fabian Lurquin (francia, belga, Bahrain Raid Extreme) 27:46 perc hátrány

3. Jazid al-Radzshi, Michael Orr (szaúdi, brit, Toyota) 1:01:13 óra h.

motorosok:

1. Pablo Quintanilla (chilei, Honda) 1:40 óra

2. Toby Price (ausztrál, KTM) 18 másodperc hátrány

3. Jose Igancio Corneo (chilei, Honda) 29 mp h.

1. Sam Sunderland (brit, KTM) 38:47:30 óra

2. Quintanilla 3:27 perc hátrány

3. Walkner 6:47 p h.

2024.07.03. szerda, 18:00
Giró-Szász András
politikai tanácsadó
Szétbombázták a mirhorodi repteret, magyar-ukrán megállapodás készül - Híreink az ukrán frontról kedden

Orosz támadás érte az ukrán Mirhorod légibázist, legalább egy Szu-27-es vadászgép odaveszett. Jelentés került ki az amerikai médiába az orosz szárnyasbombákról: mint kiderült, több tucat ilyen fegyver zuhant le Oroszország területén. Orbán Viktor magyar miniszterelnök ma váratlanul Kijevbe utazott, ahol egy kétoldalú megállapodás létrehozását tárgyalta Volodimir Zelenszkij elnökkel. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború eseményeivel.