eur:
408.04
usd:
375.16
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Örkény Színház

Csákányi Eszter Bergmanról, a gyászról és a svéd három nővérről

Az Örkény Színház Stúdiójában csütörtökön mutatták be Ingmar Bergman Suttogások és sikolyok című filmdrámájának színpadi adaptációját. A történet középpontjában négy nő áll: a haldokló Ágnes, nővérei, Karin és Mária és a szolgáló, Anna. Az előadást Ördög Tamás rendezi. "Karint", vagyis Csákányi Eszter Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznőt, a Halhatatlanok Társulatának tagját kérdeztük.

Filmforgatókönyvből létrehozott dráma látható csütörtök óta az Örkény Színház Stúdiójában.

Csákányi Eszter Kossuth- és Jászai Mari-díjas színésznőt, a Halhatatlanok Társulatának tagja az InfoRádióban elmondta, amint a filmben, a színpadon is folyamatos ugrálás van a múlt és a jelen közt.

"Ingmar Bergman ezt közelikkel oldotta meg, Ördög Tamás rendező döntése az volt, hogy ezt meg fogjuk csinálni, de nagyon sok mindenen változtatni kellett, hogy ebből színházi előadás legyen. Végül lett egy svéd három nővér történet, de alapvetően négy nő a főszereplő, mert Anna, a szolgáló is nagyon fontos. Hozzá kellett írni tehát egy színdarabot, meg kellett változtatni" – világított rá a színművésznő.

A darabban van összetartás, elhidegülés, tragédia; gyakorlatilag az egyik testvér haláláról szól a mű, ezért a család összegyűlik az elbúcsúztatásra, itt aztán rengeteg minden kiderül a családról, a nem létező összetartásról, a félelmekről, a rossz kapcsolatokról.

"Ez a gyönyörű Bergmanban, hogy az élet rossz oldalát, a problémákat jól mutatja meg, ezeket keresi. A legszebb az egész történetben az, hogy amikor a néző eljön egy ilyen utazásra, szembesül vele, hogy a halál mindannyiunk életének a része lesz, vagy van hozzá anyaga, vagy nincs. Mindenkit utol fog érni. Ebben a helyzetben ahány ember, annyi fajta viselkedés. Nagyon nehezen lehet ebből jól kijönni, nem vagyunk erre felkészülve, hogy hogyan fogadjuk el, hogyan viselkedjünk egyáltalán" – ecsetelte Csákányi Eszter.

Hozzátette, a nők tele vannak félelemmel, frusztrációval, bosszúval, minden probléma előjön, és az lesz a nehéz, hogy "olyan közel lesznek", hogy mindennek igaznak kell tűnnie.

"Abban a pillanatban, hogy valami nem igaz, rögtön kiderül. Nagyon bízom benne, hogy erre a közös együttlétre lesznek fogékonyak az emberek, de nem könnyű. Nekünk sem" – összegzett.

Ha a színház világa, és az Örkény színészei érdeklik, ajánluk az alábbi, ritkaságszámba menő életút-interjút Gállfi Lászlóval:

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 12:36
2024. november 4. 10:41
×
×
×
×