Sokaknak ismerős lehet az elmúlt évekből az úgynevezett lúgos orvos pere, Renner Erika története, akit egy kórházigazgató brutálisan megcsonkított. Évekig húzódott végleges ítélet nélkül az ügy az igazságszolgáltatás útvesztőiben. Ezt az igen bonyolult históriát dolgozza fel a Lúg című "tényregény".
"Minden, ami a regényben leírva szerepel, az
a valóságban is pontosan úgy történt"
– jelentette ki kérdésünkre a Lúg szerzője, Mérő Vera. "Alapvetően azért inkább a regény műfajához közelít, vannak benne olyan jellegű fikciós elemek, amelyek nem szó szerint adnak vissza egyes lezajlott párbeszédeket, de az adott események megtörténtek, és úgy történtek meg, ahogy az le van írva" – tette hozzá.
A szövegnek ugyanis "élvezhetőnek", az irodalmi szempontokat is figyelembe vevőnek kellett lennie.
A könyvről szóló egyik recenzióban az szerepel, hogy egy olyan nőről szól, akit "voltaképpen meggyilkoltak", de "mint a főnix, mégis él, utat mutatva, hogy ez többé senkivel ne történhessen meg". Ezzel kapcsolatban Mérő Vera kijelentette, a könyv nagyon sok szempontból példa és példázat. Akár csak az igazságszolgáltatás működésére, illetve arról is.
"Az igazságszolgáltatást nézve is fontos kordokumentum ez a történet.
De ha csak azt nézzük, hogy Renner Erika küzdelme során egy ponton megszüntették a nyomozást, miközben vele az történt, ami történt, majd laikusként 8 nap alatt írtak egy fellebbezést, ami után az ügy újraindult, elképesztő történet rajzolódik ki, egyben hatalmas eredmény" – fejtegette az író.
Márpedig szerinte ez az "eredmény" az, ami reményt ad a hasonló helyzetben lévő nőknek, és "példát is mutat Erika az erejével mindenkinek, aki tehet az áldozatokért".
A könyvet megvásárlók a Nem tehetsz róla, tehetsz ellene alapítványt is támogatják. Renner Erika maga is segítője az áldozatvédő alapítványnak.
Renner Erika története valószínűleg a filmvásznon is megjelenik.