Infostart.hu
eur:
355.36
usd:
312.2
bux:
139301.72
2026. június 24. szerda Iván
Az idén Népművészet Mestere díjjal kitüntetett Halmos Béla népzenész, előadóművész budapesti otthonában 2012. szeptember 3-án.
Nyitókép: MTI/Kollányi Péter

Aranyosra festem címmel Halmos Béla előtt tisztelgő lemez jelent meg

Aranyosra festem címmel Halmos Béla emléke előtt tisztelgő CD jelent meg. A 2013-ban elhunyt népzenésznek, népzenekutatónak dedikált lemezt egykori barátai és zenésztársai, Jantyik Zsolt és Csaba, valamint Pál István Szalonna és bandája rögzítették.

„A táncházmozgalom egyik elindítója, a Széchenyi-díjas Halmos Béla tavaly lett volna 75 éves. A CD koncepcióját még vele találtuk ki: olyan népzenei lemez született, amelynek szövegeit és részben zenéit is Jantyik Zsolt írta” – mondta Jantyik Csaba, a CD zenei rendezője, producere a Fonó Budai Zeneházban tartott pénteki sajtóeseményen.

A Jantyik-testvérek hat éven át, egészen a prímás haláláig játszottak együtt Halmos Bélával az 1986-ban alakult, úgynevezett alföldi rockot játszó debreceni PG Csoportban; Halmos Béla utolsó koncertjét is velük adta. „Szigorú, jó kedélyű, szorgalmas, alapos ember volt, aki mindig alkotásra biztatott minket. Nagyon sokat mesélt nekünk népzenei gyűjtéseiről” – idézte fel Jantyik Zsolt.

Mint az énekes fogalmazott, a most hétvégi Táncháztalálkozóra időzített lemez Halmos Béla tanításai alapján készült. Hozzátette: a napjainkban születő dalokat is hozzá lehet rendelni a régi stílushoz, ha illik rá.

A hegedűs Pál István Szalonna felidézte, hogy Jantyik Zsolt hozta a dalokat neki, és amikor ezeket lejátszotta, mindegyikhez bekúszott neki egy-egy Kárpát-medencei dallam, táncrend, például somogyi, széki, kalotaszegi, gyimesi, így alapvetően ezeket játszották rá hagyományos népi hangszereken.

„Minden dallam adta a harmóniát, ezekre a táncházban is táncolhatnak”.

„Gyerekként, Kárpátalján ismertem meg Halmos Bélát, gyakran jött oda gyűjteni. Később, amikor már Budapesten jártam egyetemre, és az Almássy téren a Napra zenekarral rockos népzenét játszottunk, megjelent, és gitáron lejátszott egy Illés- és egy Beatles-számot, hogy aztán hegedűn elmuzsikálja a széki rendet” – emlékezett Pál István Szalonna.

Jantyik Csaba hangsúlyozta: a mostani lemezre született dalok „új népdalokként” tudnak működni. „Minden új rész a régiek természetességével hat, folyamatot képez. Ez lehetőség és feladat: a 21. század néptáncosainak és népzenészeinek is szeretnének adni mai, őket inspiráló halmosi gondolatokat: énekelhető, játszható, táncolható formában”.

A CD-n néhány dalban felvételről Halmos Béla énekhangja és hegedűjátéka is hallható. A bónuszdalként szerepló felvételen (Szent Karácsony szép meséje) is közreműködött Halmos Béla: ezt az ő tiszteletére és emlékére Sebő Ferenc, Sebestyén Márta, Gryllus Dániel, Fábián Éva, Ferenczi György, Jantyik Zsolt, Jantyik Csaba és a PG csoport tagjai vették fel újra.

A lemez anyaga alapján azonos címmel a közeljövőben előadás készül, amelyeket a tervek szerint előadnak a nyári gyulai Halmos Béla Fesztiválon, a Panyola fesztiválon, ősszel pedig Kisújszálláson, valamint a Müpában is.

A lemezhez készült füzetke számos eddig kiadatlan fotót tartalmaz Halmos Béláról. A CD az NKA Halmos Béla Programjának támogatásával készült.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Így zajlik a hűtési rendszerek felülvizsgálata a kórházakban – részletek az országos tisztifőorvostól

Így zajlik a hűtési rendszerek felülvizsgálata a kórházakban – részletek az országos tisztifőorvostól

Az egészségügyi szolgáltatók és a közintézmények jól vizsgáztak a nagy hőség első napjaiban, de az is nagyon fontos, hogy a társadalom felkészült legyen az ilyen helyzetekre, és tudják az emberek, mit kell tenniük, ha például rosszul lesz a szomszéd – mondta az InfoRádióban Oroszi Beatrix. Arra is kitért, melyek lesznek a legfontosabb teendők az egészségügyi intézmények felszereltségének vizsgálata során.

Tarr Zoltán: ilyen lesz a közmédia

A cél a szabad, független közmédia, ami nem a mindenkori hatalmat szolgálja, hanem valóban a köz érdekében működik, a hiteles tájékoztatáson dolgozik, és megbízható, politikamentes intézmény - közölte a társadalmi kapcsolatokért és kultúráért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán, miután az Országgyűlés elfogadta a közmédia intézményrendszerének átalakításáról szóló jogszabályt.
inforadio
ARÉNA
2026.06.24. szerda, 18:00
Novák Zoltán
a Méltányosság Politikaelemző Központ projektigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×