Tamási Miklós, a Fortepan archívum alapítója és Virágvölgyi István kurátor volt az InfoRádió Aréna című műsorának vendége idén szeptember 26-án.
"Már azáltal, hogy hozzáférhetővé válik az a vizuális kultúra és múlt, ami mindannyiunké és közös, abszolút építő hatású, legalábbis én azt gondolom, nagyon kevesen vitatkozhatnak ezzel, és ezt nagy mértékben köszönhetjük a Fortepan népszerűségének" - Virágvölgyi István.
Szerinte kérdés, hogy mi lesz a kezdeményezés jövője, ki kell-e tolni az 1990-es korszakhatárt, ha igen, nyitni kell-e a digitális állományra.
"Az is egy kérdés, hogy mi az értékmérő: értéket tulajdonítani egy képnek úgy lehet, ha van piac hozzá, akár műtárgypiac vagy sajtón keresztüli jogdíj.
Csomó olyan alkotó is van, akinek az esetében nagyon kérdéses, hogy el lehet-e adni a képét, és nem az lenne-e a sorsa, hogy valakinek a fiókja hátuljában eltűnik,
majd valakinek egyszer csak eszébe jut, hogy van egy ilyen. Komplett életművek juthatnak ilyen sorsra, és hát nyilván jobb megoldás, hogy a jogdíjbevétel és a műtárgypiac elmarad, cserébe fennmarad egy név, egy életmű vagy egy gondolatiság, amely nagyon komoly értéket képvisel" - vélekedett Virágvölgyi István.
A Fortepan 9 éve indult 5 ezer fényképpel, idén szeptemberben már 120 ezres az állomány. Mint Tamási Miklós elmondta, évente 15 ezer kép körül publikálnak.
A teljes beszélgetést alább megtekintheti, meghallgathatja.