Infostart.hu
eur:
353.83
usd:
310.78
bux:
139790.13
2026. június 28. vasárnap Irén, Levente
Map Strait of Hormuz and Persian gulf countries
Nyitókép: 200mm/Getty Images

Irán drasztikus lépésre készülhet, felrúghatja az egyik legfontosabb nukleáris egyezményt

Az iráni törvényhozás nemzetbiztonsági tanácsának egyik tagja azt mondta, a következő parlamenti ülésen biztosan téma lesz az atomsorompó-szerződésből való kilépés lehetősége.

Az iráni törvényhozás nemzetbiztonsági tanácsának egyik tagja közölte, hogy amint újra össze tud ülni a helyi parlament, azonnal megszavazzák az atomsorompó-szerződésből való kilépést – írja a Portfolio az Iran International beszámolója szerint.

Mohamed Reza Mohszeni-Szani úgy fogalmazott, akár személyesen, akár online tarthatják meg a következő ülést, nem változtat azon, hogy az irániak kilépjenek az egyezményből.

Ha valóban átmegy egy ilyen javaslat a törvényhozáson, Irán hivatalosan is zöld utat kapna az atomfegyverek fejlesztésére.

Az atomsorompó-egyezményt 1968. július elsején írták alá, és két évvel később lépett hatályba. A nemzetközi szerződés célja a nukleáris fegyverek és fegyvertechnológiák terjedésének megakadályozása, a nukleáris energia békés felhasználásának terén az együttműködés elősegítése, továbbá a nukleáris fegyverek leszerelése.

Közben amerikai sajtóhírek szerint Donald Trump azt fontolgatja, hogy egy különleges hadművelet keretében megszerzi és kiszállítja Iránból az ország teljes dúsított uránkészletét. Az offenzíva kiterjesztésére utalhat, hogy az amerikai sajtó szerint a Fehér Ház 200 milliárd dolláros rendkívüli támogatást készül kérni az Irán elleni háború folytatásához.

Az egyik potenciális célpont az iráni olajexportban kulcsszerepet játszó Karg sziget lehet, továbbiak pedig az iráni tengerparti körzetek lehetnek. A szigeten halad át az iráni kőolaj-kivitel 90 százaléka.

Címlapról ajánljuk
A világuralomhoz energia kell – kiújult a plutóniumos atomvita

A világuralomhoz energia kell – kiújult a plutóniumos atomvita

A XIX. századot a szén, a XX. századot az olaj, a XXI. századot pedig az áram döntheti el. Kína már nemcsak gyárakat épít gyorsabban, hanem az őket tápláló energiarendszert is, azaz erőműveket, hálózatokat, transzformátorokat. Amerika még mindig a világ legerősebb technológiai ökoszisztémája, de az AI-korszakban a zseniális algoritmus nem sokat ér, ha nincs elég olcsó és stabil energia a futtatásához. A plutóniumos atomvita visszatérése azt jelzi, hogy Washingtonban is kezdik érteni: a digitális gazdaság alapjai nagyon is analógok.
inforadio
ARÉNA
2026.06.29. hétfő, 18:00
Kovács Károly
a Magyar Víz- és Szennyvíztechnikai Szövetség elnöke
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×