Infostart.hu
eur:
352
usd:
307.39
bux:
138454.61
2026. június 22. hétfő Paulina
U.S. Air Force F-15E Strike Eagle, Afganisztán felett. Forrás Wikipédia/Commons
Nyitókép: Forrás Wikipédia/Commons

Iráni háború: így vesztett el Amerika három vadászgépet

Az Irán ellen indított amerikai és izraeli támadás igen kínos meglepetését az okozta, hogy az Egyesült Államok elvesztette három F-15E Strike Eagle vadászgépét.

Az amerikai F-15E-k elvesztéséről először március 2-án a hajnali órákban kezdtek el keringeni felvételek a közösségi médiában. Eleinte egy, később kettő, végül három vadászgép lelövését ismerték el hivatalosan.

Az eset Kuvait felett történt, a kezdeti gyanút pedig gyorsan igazolták: barátitűz incidens történt.

A legfrissebb jelentések szerint a kuvaiti légierő egyik F/A-18 Hornet vadászgépe a felelős a három amerikai gép kilövéséért – írja a The War Zone (TWZ) alapján a Portfolio.

Az névtelen, de a belső információkat jól ismerő emberek beszámolóira támaszkodó írás szerint csak egyetlen kuvaiti vadászgép vett részt a balesetben. Három rakétát lőtt ki, ezek mindegyik célba talált.

Mindegyik esetben a legénység katapultálni tudott, túlélték a zuhanást. Az elmondások szerint az incidens akkor történt, amikor iráni drónok hatoltak be a Perzsa-öböl partján fekvő ország légterébe, ezek közül az egyik egy amerikai bázis területére csapódott, hat katona halálát okozva.

A TWZ kiemelte, hogy a hasonló esetek egyáltalán nem példa nélküliek a történelemben, Kuvait esetében már két alkalommal is volt rá precedens korábban.

A felvételeken az látszik, hogy a lelőtt gépeknek a farokrésze hiányzik, a hajtóművek pedig lángokban állnak, ami alátámasztja az incidens levegő-levegő jellegét. A lap szerint sok kérdés még megválaszolatlan, ráadásul hivatalos forrásokból sem erősítették meg az eddigi feltételezéseket.

Az viszont egészen biztos, hogy az adott pillanatban a kuvaiti vadászgépek a levegőben tartózkodtak az érkező dróntámadás elhárítása érdekében.

Azt viszont még mindig csak találgatják, hogy pontosan milyen típusú rakéta okozhatta a katasztrófát.

Címlapról ajánljuk

Magyar Péter rendkívüli sajtótájékoztatót tart

Miután 13 órától az Országgyűlésben is nyitóbeszéd mond, 15 órakor rendkívüli sajtótájékoztatón is ismerteti a most benyújtandó javaslatokat a kormányfő. Várhatóan Sulyok Tamás és a többi közjogi méltóság eltávolításáról, valamint a vagyonvisszaszerzési hivatal felállításáról lesz szó.
inforadio
ARÉNA
2026.06.22. hétfő, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×