Infostart.hu
eur:
353.6
usd:
309.5
bux:
0
2026. június 23. kedd Zoltán
Az amerikai hadsereg katonája terepszínű egyenruhában.Forrás: Getty Images/DanielBendjy
Nyitókép: Getty Images/DanielBendjy

Megfogyatkozik az amerikai katonák száma a szomszédunkban

Az Egyesült Államok csökkenti Romániában állomásozó katonáinak számát, ami elsősorban a Fekete-tenger partvidékén lévő Mihail Kogalniceanu légitámaszpontot érinti – jelentette be szerdai sajtóértekezletén Ionut Mosteanu román védelmi miniszter.

A tárcavezető szerint nem csapatkivonás történik, hanem Washington nem küld újabb váltást, amikor – várhatóan jövő év elején – a román légitámaszponton és más kelet-európai országokban szolgáló amerikai dandár küldetése lejár.

„Körülbelül ezer amerikai katona továbbra is Romániában marad, segítve bármilyen fenyegetés elhárítását, és továbbra is garantálva az Egyesült Államok elkötelezettségét a régió biztonsága mellett” – idézte az Agerpres hírügynökség a román védelmi minisztert.

A döntés a bukaresti védelmi tárca szerint nem érte váratlanul az amerikai stratégiai partnerével folyamatos kapcsolatban álló Romániát. A minisztérium emlékeztetett, hogy a külföldön állomásoztatott katonák létszámának csökkentése a Trump-adminisztráció februárban bejelentett új prioritásainak következménye. A washingtoni döntésben közrejátszott, hogy a NATO megerősítette jelenlétét és tevékenységét a keleti szárnyon.

Mosteanu elmondta: a létszámcsökkentés nem érinti a dél-romániai rakétavédelmi támaszponton, illetve az aranyosgyéresi (Campia Turzii) légi támaszponton szolgálatot teljesítő amerikai katonákat és a tengerparti bázis sem marad amerikai jelenlét nélkül. Hozzátette: a Mihail Kogalniceanu támaszpont fejlesztése folytatódik.

„Az amerikai zászló mindhárom helyszínen továbbra is lobogni fog. A Kogalniceanu-bázison továbbra is légi harccsoport állomásozik, ahogy az ukrajnai konfliktus kitörése előtt is volt” – részletezte Mosteanu, hozzátéve, hogy Románia és az Egyesült Államok katonai együttműködése is folytatódik.

„Románia stratégiai védelmi képességei változatlanok maradnak”

– szögezte le a román védelmi miniszter.

A román média szerint jelenleg mintegy 1600-2000-re tehető a Romániában szolgáló amerikai katonák száma.

Címlapról ajánljuk
Szabados Gábor: fellélegezhetnek a klubok, átmeneti, mindössze egyéves tévéközvetítési szerződés sem kizárt

Szabados Gábor: fellélegezhetnek a klubok, átmeneti, mindössze egyéves tévéközvetítési szerződés sem kizárt

Elképzelhető, hogy a még mindig a reális piaci ár feletti, 6 milliárdos tévéközvetítési csomag azért szükséges, hogy anyagilag ne roppantsa meg azonnal a csökkentés a hazai fociklubokat – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász. Úgy véli, ha kivételesen csak egy évre szólna a közvetítési jogok odaítélése, azzal több milliárd forintot spórolhatna az állam, a kluboknak pedig biztosítanának átmeneti időt arra, hogy alkalmazkodjanak az új helyzethez, ami átgondoltabb, takarékosabb gazdálkodást követel.

Közmédia, EU-pénzek, politikai reklámok, üzemanyagár – forró nap vár a parlamentre

A hétfői viták után a képviselők kedden többek között az országgyűlési vizsgálóbizottságok hatékonyabbá tételéről, a gyűlöletkeltésre alkalmas politikai reklámok visszaszorításáról, valamint a közmédia átalakításáról szóló indítványokról is szavazhatnak. A védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvényjavaslatról is dönthet az Országgyűlés kedden.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Rácsaptak Ursula von der Leyen asztalára Európa legfontosabb cégeinek vezetői

Rácsaptak Ursula von der Leyen asztalára Európa legfontosabb cégeinek vezetői

Európa legnagyobb technológiai vállalatai – köztük az Airbus, az ASML, az Ericsson és a Nokia – állandó párbeszédcsoportot hoztak létre, hogy közvetlenül befolyásolhassák az uniós ipar- és technológiapolitikát. A European Tech Creators nevű kezdeményezés résztvevői gyorsabb deregulációt, az egységes piac befejezését és az európai bajnokvállalatok tudatosabb támogatását sürgetik Ursula von der Leyennél, az Európai Bizottság elnökénél. A vállalatvezetők szerint a széttöredezett európai piac miatt a kontinens cégei nem tudnak globálisan versenyképes méretet elérni, a mesterséges intelligencia terén pedig két éven belül már késő lehet lépni. Az ipari nyomás már érezteti hatását az uniós szabályozásban, ám a nagyvállalatok és a döntéshozók szoros kapcsolata kritikákat is kivált.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×