Infostart.hu
eur:
354.61
usd:
311.66
bux:
139719.93
2026. június 25. csütörtök Vilmos
Magura V5 ukrán tengeri drón
Nyitókép: GUR MO

Behatoltak az ukrán tengeri drónok a féltett orosz kikötőbe, hatalmas robbanás lett a vége

A világhálón megjelent felvételek alapján legalább két öngyilkos robothajó csaphatott le az egyik fekete-tengeri orosz olajterminálra.

A videókhoz csatolt kísérő szöveg szerint a támadás Tuapsze kikötőjét érte. Ez a város a Fekete-tenger keleti medencéjében fekszik, mintegy 450 kilométerre a legközelebbi frontvonaltól. Az oroszok nyilván ezért gondolhatták, hogy itt biztonságban vannak azok a tankhajóik, amelyek a nemzetközi szankciókat kijátszva szállítanak olajat külföldre. A szellemflottának gúnyolt, meglehetősen rozoga tankerekből aztán sokszor a nyílt tengeren töltik át az olajat más, a szankciós intézkedések hatálya alá nem eső országok hajóiba.

Mint arról az Infostart már beszámolt, Tuapsze olajfinomítóját korábban már többször is támadták az ukránok drónokkal, de csak a levegőből. Arra eddig még nem volt példa, hogy a víz felszínén száguldó robotokkal mérjenek csapást a város kikötőjére. Azonban az ukránok egyre jobb és nagyobb hatótávolságú tengeri drónokat állítanak csatasorba. Ezekkel már nem csak a Krím-félsziget orosz katonai támaszpontjaira tudnak lecsapni, hanem a Fekete-tenger túlsó, keleti felében is képesek sikeres támadásokat végrehajtani.

A Fekete-tenger keleti medfencéje. Felül Novorosszijszk, lejjeb pedig a most megtámadott Tupasze.
A Fekete-tenger keleti medfencéje. Felül Novorosszijszk, lejjeb pedig a most megtámadott Tupasze.

Az X-en megjelent videón jól látni, ahogy a drón cikk-cakkban haladva kerülgeti az orosz partvédők sorozatait, majd egy hirtelen fordulat után beszáguld a tankhajók töltőhelyére.

Az alábbi videón pedig az akcióban részt vett másik drónt is látni. Ez ugyanúgy mint az első, sikerrel kerüli ki a védők lövéseit és beszáguld a Rosznyefty olajtársaság termináljába. Azt viszont már nem tudni, hogy a második robot is felrobbant-e, vagy esetleg műszaki hiba lépett fel, illetve mégiscsak olyan találatot kapott, ami harcképtelenné tehette.

Az ukrán haditengerészet a háború kezdetekor sokkal gyengébb volt, mint a Fekete-tengeri orosz flotta. Ám, drónok bevetésével olyan sikeresen pusztították az ellenség hajóit, hogy a moszkvai admiralitás kénytelen volt a legértékesebb egységeket a Fekete-tenger keleti medencéjében lévő kikötőkbe, elsősorban Novorosszijkszba menekíteni. Azonban mint az itt bemutatott két videóból is látszik, már itt sincsenek biztonságban az orosz hajók.

Címlapról ajánljuk
Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal
cikkünk frissül

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Magyar Péter: hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. 111 esetben van vízkorlátozásos, döntően önkormányzati tulajdonú helyeken. Tájékoztatót tartanak a kormány döntéseiről. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá. A legfőbb ügyész és az ukrán „aranykonvoj” ügye is a témák között lesz – tartson velünk!

Gyulai Miklós: ha vannak ellenem bizonyítékok, akkor álljanak elő velük

Hőzöngés és lázongás kezdődött a Magyar Atlétikai Szövetségen belül a párizsi olimpia után, és ezt főleg olyanok szították, akik korábban semmilyen problémát nem jeleztek, sőt élvezték a biztosított lehetőségeket – mondta a sportvezető, aki szeptember 1-jével távozik posztjáról. Úgy véli, a magyar atlétikában dolgozók a jelentős mennyiségű anyagi forrás birtokában elkényelmesedtek az elmúlt években. Kitért az őt ért támadásokra és arra is, mi lesz a sorsa a Gyulai Memorialnak, valamint a budapesti atlétikai világdöntőnek.
inforadio
ARÉNA
2026.06.25. csütörtök, 18:00
Mészöly Géza korábbi válogatott labdarúgó, edző
Újvári Gábor újságíró, sportvezető
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×