Infostart.hu
eur:
354.61
usd:
312.28
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál
Elon Musk, a kormányzati hatékonysági munkacsoport (Department of Government Efficiency - DOGE) vezetője az amerikai elnök kabinetülésén a washingtoni Fehér Házban 2025. március 24-én. A sapka feliratának jelentése: Trumpnak mindenben igaza volt.
Nyitókép: Samuel Corum

Elon Musk Németország végéről posztolt

Elon Musk a szeptember 14-én tartandó észak-rajna-vesztfáliai önkormányzati választások előtt újra az AfD mellett kampányol. A közvélemény-kutatók jelentős jobbratolódást várnak a helyi választásokon, különösen a korábbi SPD-fellegvárban, a Ruhr-vidéken.

Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója ismét beleszólt a német belpolitikába, most a szeptember 14-én esedékes választásokhoz szólt hozzá. „Németország vagy az AfD-t választja, vagy ez lesz Németország vége” – írta az üzletember az X-en, írja a Die Welt országos német napilapra hivetkozva az Index.

Musk bejegyzése egy angol nyelvű beszámolóra reagált, amely a kölni pártok között létrejött megállapodásról szólt. Hét párt vállalta, hogy nem folytat választási kampányt a migránsok kárára, és nem fogja őket megalázni. Egyedül az AfD nem csatlakozott ehhez a megállapodáshoz.

Ez nem az első eset, hogy a techmilliárdos választási ajánlásokat tesz. A februári német szövetségi választások előtt Musk a következőt gondolatot osztotta meg a követőivel:

Az üzletember beszélgetéseket is folytatott Alice Weidel AfD-elnökkel, és videókapcsolaton keresztül választási rendezvényeken is részt vett.

Elon Musk több alkalommal is kifejtette, hogy miért áll ki az Alternatíva Németországért (AfD) párt mellett. Példának okáért saját bőrén tapasztalta meg a német bürokrácia problémáit. A Berlin melletti Tesla-gyár esetében 25 ezer oldalnyi papírt kellett kitölteni, és mindegyiket le kellett pecsételni. Ezért támogatja az AfD bürokráciacsökkentő programját.

Ezen felül az AfD szerinte reálisan közelíti meg a bevándorláskérdést. Weidellel való beszélgetésében párhuzamot vont az amerikai helyzet és a német között, mondván: „ugyanez történt az elmúlt években az Egyesült Államokban is”.

Emellett egyetért az AfD kritikájával a német oktatási rendszer romlásáról, különösen a „gender studies” túlsúlyával kapcsolatban. Szerinte Németországot is erősen megfertőzte a „woke-agyvírus”.

Az AfD támogatottsága jelentős ugrást mutat: míg a 2020-as önkormányzati választásokon még csak körülbelül 5 százalékon állt Észak-Rajna-Vesztfáliában, most sokkal erősebb pozícióból indul. Lembcke politológus szerint a párt elsősorban azokban a vidéki térségekben számíthat növekedésre, ahol a lakosság úgy érzi, nem számíthatnak a politikusok segítségére. A Ruhr-vidéken várhatóan több városi tanácsban is képviseletet szerez majd.

A pártváltók elemzése különösen figyelemreméltó: azok a szavazók, akik a februári szövetségi választáson a CDU-ról vagy SPD-ről az AfD-re váltottak, nagyrészt munkás- és alkalmazotti rétegből kerülnek ki. Ezek a korábbi hagyományos szociáldemokrata bázisok ma különösen a Ruhr-térségben képezik az AfD-siker alapját.

Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×