Infostart.hu
eur:
353.63
usd:
309.58
bux:
139483.69
2026. június 23. kedd Zoltán
Rheinmetall BOXER Skyranger 30 air defence system with Oerlikon 30 mm cannon on static display at ILA Berlin Air Show 2022 Forrás: Wikipédia
Nyitókép: Forrás: Wikipédia

Felpörgő fegyverkezés: Európa legnagyobb lőszergyárát nyitotta meg a Rheinmetall

Egymást érik a keserű hírek a német ipar válságáról, de a jelek szerint a fegyveripar azon kevesek egyike, amely kivételt jelent. Élharcos ezen a téren az ország, illetve Európa egyik legnagyobb fegyvergyártó cége, amely újabb üzemet avatott.

A helyszín a Rheinmetall legnagyobb telephelye, az alsó-szászországi Unterlüß, ahol új lőszergyárat avattak. Az üzem rekordidő, mindössze 18 hónap alatt épült, és mintegy 500 embernek biztosít munkahelyet.

A vendéglista önmagáért beszél, német portálok szerint bizonyítja, hogy a fegyveriparnak mekkora jelentősége lett Németországban és Európában. Az avatóünnepségre várták Lars Klingbeil alkancellár és Boris Pistorius védelmi miniszter mellett Mark Rutte NATO-főtitkárt is.

Külön érdekesség, hogy szinte pontosan egy hónappal korábban Pistorius francia kollégáját, Sébastian Lécornut kalauzolta a telephelyen, akivel egy közös harci repülőgép, az úgynevezett FCAS-rendszer (Future Combat Air System) csaknem zátonyra futott kifejlesztéséről tárgyaltak. Érdekesség, hogy a két miniszter jóval korábban egyaránt a Rhenmetallnál állt alkalmazásban.

Az északnyugat-németországi új gyár két épületből áll: az egyikben 155 mm-es tüzérségi lövedékeket gyártanak, a másikban pedig a töltést, összeszerelést és csomagolást végzik. A beruházás összértéke mintegy 500 millió euró, és több mint 500 új munkahely jön létre.

A Rheinmetall 2026-tól rakéta-tüzérségi eszközök gyártását is tervezi az üzemben.

Az új üzemben az előzetes terv szerint az év végéig körülbelül 25 ezer tüzérségi lőszert állítanak elő, de 2027-ben a cél már 350 ezer. Ráadásul az üzem további bővítését is tervezik.

Miközben a német fegyvergyártás virágzik, szinte halmozódnak az ipar különböző ágazataiban munkahelyek leépítéséről szóló hírek az országban. Szakértők ennek nyomán találgatják, vajon a fegyveripar pozitív jelzései segíthetnek-e az egész gazdaságnak.

A ZDF közszolgálati médium ezzel kapcsolatban a Kieli Világgazdasági Intézet (IfW) egyik vezető szakértőjét idézte, aki úgy vélekedett, hogy a gazdaság profitálhat ugyan a fegyveripar fellendüléséből, a pozitív hatások azonban csekélyek lehetnek. A fegyveripar viszonylag kis gazdasági ágazat Németországban, az autóiparhoz viszonyítva annak alig egytizede.

A szakképzett munkaerő ugyanakkor a fegyveriparra sem különösebben jellemző. Ennek ellenére a német gazdaság egészét segíthetik a fegyveriparra jellemző megnövekedett kutatási tevékenységek, azaz – mint fogalmazott – „az innováció továbbgyűrűző hatásai”, ha a katonai szektorból a fejlesztések "átvihetők" lennének a polgári szektorba. Ezek a hatások azonban rendkívül bizonytalanok – összegezte a szakértő.

A fegyvergyártás szárnyalásával függ össze az a beszámoló is, amely szerint a német fegyverexport tavaly ismét rekordot döntött. A Politico hírlevele szerint a német kormány a múlt évben 12,83 milliárd euró értékű fegyverszállítást hagyott jóvá. Ez azt jelenti, hogy Németország a korábbiaknál több hadifelszerelést exportált. Aligha meglepetés, hogy a fogadó országok közül Ukrajna állt az első helyen 8,15 milliárd eurós volumennel.

A fegyverexport a statisztika szerint 2023-ban sem volt sokkal alacsonyabb, akkor 12,13 milliárd eurót tett ki. A német fegyverexport legnagyobb részét a múlt évben a katonai lánctalpas és kerekes járművek tették ki 4,4 milliárd euró értékben, ezt követték a bombák, torpedók és rakéták 2,9 milliárd eurós értékben, valamint a hadihajók 1,5 milliárd euróval.

Címlapról ajánljuk
Szabados Gábor: fellélegezhetnek a klubok, átmeneti, mindössze egyéves tévéközvetítési szerződés sem kizárt

Szabados Gábor: fellélegezhetnek a klubok, átmeneti, mindössze egyéves tévéközvetítési szerződés sem kizárt

Elképzelhető, hogy a még mindig a reális piaci ár feletti, 6 milliárdos tévéközvetítési csomag azért szükséges, hogy anyagilag ne roppantsa meg azonnal a csökkentés a hazai fociklubokat – mondta az InfoRádióban a sportközgazdász. Úgy véli, ha kivételesen csak egy évre szólna a közvetítési jogok odaítélése, azzal több milliárd forintot spórolhatna az állam, a kluboknak pedig biztosítanának átmeneti időt arra, hogy alkalmazkodjanak az új helyzethez, ami átgondoltabb, takarékosabb gazdálkodást követel.

Közmédia, EU-pénzek, politikai reklámok, üzemanyagár – forró nap vár a parlamentre

A hétfői viták után a képviselők kedden többek között az országgyűlési vizsgálóbizottságok hatékonyabbá tételéről, a gyűlöletkeltésre alkalmas politikai reklámok visszaszorításáról, valamint a közmédia átalakításáról szóló indítványokról is szavazhatnak. A védett üzemanyagár kivezetéséről szóló törvényjavaslatról is dönthet az Országgyűlés kedden.
inforadio
ARÉNA
2026.06.23. kedd, 18:00
Apáti Ferenc
a FruitVeB Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke
Nagy a bizonytalanság a tőzsdéken, zuhanás Ázsiában - Mire lehet számítani?

Nagy a bizonytalanság a tőzsdéken, zuhanás Ázsiában - Mire lehet számítani?

A befektetők egyszerre figyelik az amerikai kamatpályával kapcsolatos várakozásokat, az olajár mozgását és az iráni helyzet körüli bizonytalanságot. Az olajárak ma emelkedni kezdtek azt követően, hogy az Egyesült Államok felmentést adott az Iránnal szembeni szankciók alól. A befektetők közben azzal is számolnak, hogy a Federal Reserve az év későbbi részében a korábban vártnál agresszívebb lépéseket tehet az infláció megfékezése érdekében. Nagy esést láthattunk ma az ázsiai tőzsdéken, az előzetes adatok alapján Európában is rossz hangulatban indulhat a nap. Gazfasági adatok tekintetében a hangsúly a beszerzésimenedzser-indexeken (PMI) lesz ma, Franciaországból, Németországból, az euróövezet egészéből és az Egyesült Királyságból is érkeznek az S&P Global júniusi előzetes adatai.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×