A végzés értelmében az egyház elveszíti az eddig vallási szervezetként élvezett adómentességeit, de ettől függetlenül tovább folytathatja működését.
A döntés előzménye, hogy a japán kormány már 2023 októberében azzal a kéréssel fordult az igazságszolgáltatáshoz, hogy fossza meg vallási szervezeti státuszától az Egyesítés Egyházát.
Az Egyesítés Egyháza Abe Sindzó miniszterelnök 2022 júliusában történt meggyilkolása óta népszerűtlen Japánban, mert a gyilkossággal gyanúsított és jelenleg előzetes letartóztatásban lévő férfiről, Tecuja Jamagamiról kiderült: azért volt haragosa az egyháznak, mert az édesanyja állítólag 100 millió jent (az akkori értékén mintegy 1 millió eurót) adományozott nekik; Sindzó miniszterelnököt pedig azért ölte meg mert úgy tudta róla, hogy maga is tagja volt az egyháznak.
Japán azért volt az Egyesítő Egyház pénzügyi fellegvára évtizedek óta, mert a szervezet azt hirdette japán követőinek, hogy úgy tudnak bűnbocsánatot nyerni Korea második világháborús megszállásáért, ha ha különféle tárgyak megvásárlásán keresztül adományokban részesítik az egyházat. Egyes becslések szerint az évtizedek során több száz millió eurónyi összeget adományozhattak így az Egyesítés Egyházának a szervezet japán tagjai.
Az egyház az 1970-es, 1980-as években tett szert világhírnévre, amikor alapítója, Moon tiszteletes több ezer fős tömeges esküvőket celebrált. Mozgalmát már akkor azzal bírálták, hogy fondorlatos eszközökkel toborozta a hívőket és kicsalta a pénzüket; továbbá azzal, hogy a fiatalokat agymosásnak vetette alá. Az Egyesítés Egyháza 2012-ben azt állította, hogy több millió tagja volt világszerte; ám a kilépők, illetve egyes bírálók szerint ez a szám nem volt magasabb százezernél.